Francie se zbaví podílů v některých firmách, privatizace zemi přinese až deset miliard eur | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Francie se zbaví podílů v některých firmách, privatizace zemi přinese až deset miliard eur

ČTK

Francouzský stát plánuje odprodat svůj podíl v některých firmách jako je národní loterijní společnost, hlavní pařížský provozovatel letišť a další státní podniky, které nejsou považovány za strategické. Peníze potřebuje do nového fondu inovací, jehož zřízení před volbami sliboval prezident Emmanuel Macron. Vlna privatizací, která by měla státu podle oznámení ministerstva financí z minulého měsíce vynést deset miliard eur (261 miliard korun), se podle bankovních zdrojů chystá na podzim.

První privatizace by mohly být zahájeny již mezi koncem tohoto měsíce a začátkem října, řekly agentuře Reuters zdroje z bank. Privatizace se nebude týkat obranného, leteckého a jaderného průmyslu. To z ní vylučuje společnosti jako je Thales, Safran, Airbus nebo EDF.

Nízké východní mzdy prý na Západ nepatří. Čechy o tom chtějí na schůzce přesvědčit Macron a Kern

Horkým kandidátem na částečnou privatizaci je naopak národní loterijní společnost La Française des jeux (FDJ). Stát ve firmě, která je druhou největší loterijní společností v Evropě po italském podniku Lottomatica a loni měla obrat 14,3 miliardy eur, vlastní 72 procent.

Podle některých zdrojů by francouzská vláda mohla také poměrně rychle snížit svůj podíl 23,05 procenta v telekomunikační firmě Orange. Hovoří se také o odprodeji státního podílu ve firmě ADP, která provozuje pařížská letiště Charlese de Gaulla a Orly.

Blair: Nástup Macrona je šance, jak se vyhnout tvrdému brexitu
Macron chystá efektivnější parlament, chtěl by snížit počet poslanců i senátorů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!