Nízké východní mzdy prý na Západ nepatří. Čechy o tom chtějí na schůzce přesvědčit Macron a Kern | E15.cz

Nízké východní mzdy prý na Západ nepatří. Čechy o tom chtějí na schůzce přesvědčit Macron a Kern

ČTK

Rakouský kancléř Christian Kern pozve na letošní hudební a divadelní festival v Salcburku francouzského prezidenta a premiéry České republiky a Slovenska. S Emmanuelem Macronem chce předseda rakouské vlády debatovat 23. srpna o boji s takzvaným sociálním a mzdovým dumpingem, který podle Macrona i Kerna negativně ovlivňuje pracovní trh v západní Evropě. Schůzky se premiér Bohuslav Sobotka pravděpodobně zúčastní.

Francie a další západoevropské země stále silněji nesouhlasí s tím, aby lidé z chudších východoevropských států Evropské unie na západě společenství pracovali za mzdy odpovídající úrovni běžné v jejich domovských zemích. Tyto mzdy přitom často nedosahují ani zákonných úrovní minimálních mezd na západě EU.

Levná pracovní síla z východní Evropy omezuje na Západě nabídku pracovních příležitostí, připomněl v této souvislosti rakouský deník názor francouzského prezidenta, s nímž chce Kern v Salcburku o problému hovořit. Francie například žádá, aby řidiči z východních zemí unie nebo řemeslníci z Pobaltí pobírali francouzskou minimální mzdu.

40 tisíc korun průměrné mzdy lidem do roku 2022 dáme, slibuje Zaorálek

O velkých rozdílech v životní úrovni mezi východem a západem Evropské unie debatoval Macron s premiéry visegrádské čtyřky (ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko) už v Bruselu koncem června. Účastníci schůzky tehdy konstatovali, že rozdíly v platech, které Paříž označuje za sociální dumping, mají důsledky pro trh práce v západních unijních zemích.

"Cílem evropské politiky by mělo být, abychom využili všech možností, které nám dává evropská spolupráce, společný trh, ke konvergenci," reagoval na bruselské schůzce na francouzské stanovisko předseda české vlády Bohuslav Sobotka.

Nedoháníme, ztrácíme. Mzdové rozdíly proti Německu se zvyšují

V červnu český premiér v Praze obvinil západoevropské členy EU, že bojem proti sociálnímu dumpingu často maskují snahu vytlačit české firmy ze svých trhů.

Setkání v Salcburku se má podle deníku Österreich uskutečnit 23. srpna, jeho formálním rámcem bude koncert s díly Wolfganga Amadea Mozarta a Claudea Debussyho za řízení dirigenta Daniela Barenboima.

Cena práce v Česku je stále hluboko pod průměrem Evropské unie, ukázala studie
Komentář Heleny Horské: Odvrácená strana českých hospodářských rekordů
Komentář Jaroslava Bukovského: ČNB a konec druhé éry hippies
Na růst úrokových sazeb doplatí realitní sektor či telekomunikace, říká analytik

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!