Francie zbrojí: rozpočet na armádu zvýší o 3,8 miliardy eur | E15.cz

Francie zbrojí: rozpočet na armádu zvýší o 3,8 miliardy eur

francouzská armáda, vojáci
francouzská armáda, vojáci
• 
ZDROJ: Marie-Lan Nguyen, CC BY 2.5, wiki

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francie zvýší o 3,8 miliardy eur (asi 104 miliard korun) svůj vojenský rozpočet v letech 2016 až 2019. Oznámil to francouzský prezident François Hollande. Cílem tohoto kroku je podle něj zajistit, aby byla země schopna čelit bezpečnostním hrozbám doma i v zahraničí.

Vojáci, kteří byli po lednových teroristických útocích ve Francii nasazeni do ulic, na letiště, nádraží a další citlivá místa, zůstanou. Jejich počet se ustálí na 7000, dodal šéf státu, citovaný agenturou AFP.

„Francie čelí hrozbám doma i v zahraničí. Bezpečnost, ochrana a nezávislost jsou principy, o nichž se nediskutuje,“ řekl novinářům Hollande. Vojenský rozpočet na letošní rok, který činí 31,4 miliard eur (asi 861 miliard korun), se podle něj navyšovat nebude.

Francie čelí hrozbám doma i v zahraničí. Bezpečnost, ochrana a nezávislost jsou principy, o nichž se nediskutuje

Agentura Reuters citovala zdroj z okolí hlavy státu, podle nějž Francie nakonec ani nepřistoupí ke zrušení 34 tisíc míst v armádě, jak původně plánovala. Zachováno zůstane 18500 míst, tedy přibližně polovina. Bezpečnostní opatření jsou ve Francii na nejvyšší úrovni od lednových teroristických útoků, při nichž islamisté v Paříži v redakci časopisu Charlie Hebdo a v židovské prodejně povraždili 17 lidí. Francouzská vláda reagovala mimo jiné nasazením 10 tisíc vojáků na veřejná místa a rozhodla se rozšířit zpravodajské služby o tisíce nových pracovníků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video