Francouzská intervence v Mali potrvá několik týdnů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Francouzská intervence v Mali potrvá několik týdnů

Francouzská intervence v Mali potrvá několik týdnů
Rebelové v Mali
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Zapojení francouzských jednotek do vojenských akcí proti islamistům v Mali potrvá několik týdnů. Podle zpravodajské stanice BBC to řekl francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Francouzské letectvo od pátku pomáhá maliské vládě v bojích proti islámským radikálům ovládajícím sever země. V neděli letouny bombardovaly město Gao na východě země a rozšířily tak intervenci hluboko na území ovládané radikály.

Mali požádalo Francii o naléhavou vojenskou pomoc minulý týden poté, co islamisté zabrali město Konna v centrální části země.

Šéf francouzské diplomacie prohlásil, že kdyby Francie nezasáhla, hrozilo nebezpečí, že radikálové postoupí až k hlavnímu městu Bamaku, což by mělo „strašlivé důsledky“. Odmítl také jakoukoli paralelu s vleklým zapojením západních jednotek v Afghánistánu.

„Později můžeme fungovat jako záloha, nemáme ale v úmyslu zůstat (v Mali) napořád,“ řekl také a dodal, že francouzská intervence pomohla zastavit pochod islamistů směrem k jihu.

BBC píše, že od zahájení ozbrojených operací zemřelo nejméně 11 maliských vojáků a francouzský pilot. Jistý maliský armádní činitel v sobotu uvedl, že podle jeho názoru bylo zabito více než 100 radikálů. Podle organizace na ochranu lidských práv Human Rigths Watch v Konně během operací maliské armády v zájmu osvobození města od nadvlády islamistů zemřelo deset civilistů včetně tří dětí.

Francie na dnešek kvůli krizi v Mali svolala schůzi Rady bezpečnosti OSN.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!