Fukušimu zasáhlo silné zemětřesení. Japonsko varuje před tsunami | e15.cz

Fukušimu zasáhlo silné zemětřesení, země vydala varování před tsunami

jon, fry, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Japonskou prefekturu Fukušima zasáhlo ve středu zemětřesení o síle 7,4 stupně. Stát vydal varování před tsunami. Informaci přinesl Bloomberg. Podle agentury Reuters zemřeli čtyři lidé a dalších více než sto zraněných. Otřesy byly cítit i v asi 270 kilometrů vzdáleném Tokiu, kde zůstávají desetitisíce domácností bez proudu a několik tisíc bez vody. Japonská televize NHK informovala též o poškozených budovách a požáru ve městě Fukušima.

Silné zemětřesení zaznamenaly rovněž i v prefektuře Mijagi. Web Deutsche Welle doplnil, že současnou situaci zkoumá energetická společnost TEPCO která posuzuje dopad na zařízení v jaderné elektrárně Fukušima.

Zemětřesení způsobilo také výpadky elektřiny v částech Tokia a okolí, kde bylo bez proudu na dva miliony domácností, z toho na 700 tisíc ve 14milionové japonské metropoli. Dodávky se po několika hodinách podařilo obnovit. Na 100 tisíc odběratelů bylo bez proudu i v oblasti Fukušimy a okolních prefekturách.

Kvůli zemětřesení vykolejil mezi Fukušimou a městem Široiši rychlovlak šinkanzen, nikdo ze stovky lidí v něm neutrpěl zranění, uvedla agentura Kjódó. Televize NHK informovala i o požáru a poškozených budovách ve městě Fukušima.

Otřesy s epicentrem v moři měly sílu 7,4 stupně a zasáhly stejnou oblast, kde mohutné zemětřesení a vlna cunami v březnu 2011 zničily několik stovek kilometrů pobřeží a zabily na 18 tisíc lidí. Několikametrová vlnu cunami tehdy způsobila i havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Tehdejší otřesy měly sílu devět stupňů a byly nejsilnějším zaznamenaným zemětřesením v historii země.

Dnes vydaly místní úřady varování před následnými otřesy pro prefektury Fukušima, Mijagi a Jamagata. Varování před až metrovou vlnou cunami se týká oblastí Fukušima a Mijagi.

Agentura Kjódó uvedla, že po dnešním zemětřesení nebyly zaznamenány žádné abnormality v jaderné elektrárně Fukušima, která od havárie z roku 2011 není v provozu.

Další podrobnosti připravujeme

Autor: jon, fry, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video