PŘEHLEDNĚ: Nejtragičtější zemětřesení za posledních šedesát let

Následky ničivého zemětřesení v Turecku. (11.2.2023)

Následky ničivého zemětřesení v Turecku. (11.2.2023) Zdroj: Reuters

Následky ničivého zemětřesení v Turecku. (11.2.2023)
2
Fotogalerie
bru , čer

Zemětřesení v Turecku a Sýrii je jedno z nejtragičtějších v posledních letech. Počet mrtvých zatím přesahuje 41 tisíc a několik tisíc obětí pravděpodobně ještě přibude. Po více než týdnu hledání přeživších postupně vyhasíná naděje, že se ještě podaří najít někoho živého. Už teď se hovoří, že by to byl téměř zázrak. Svět už ale zažil ničivá a tragická zemětřesení mnohokrát. Pojďme si připomenout deset nejtragičtějších zemětřesení za posledních šedesát let podle počtů mrtvých.

Severovýchod Číny (1976)

Zemětřesení v Číně, 1976Zemětřesení v Číně, 1976|profimedia.cz

655 tisíc mrtvých, zemětřesení o síle 7,8 stupně

Při nejhorším zemětřesení 20. století zemřelo podle oficiálních údajů 242 tisíc lidí, reálné počty jsou však mnohem vyšší. Podle China Morning Post je to dokonce až 655 237 osob.

Město Tchang-šan bylo zcela zničeno, za pár minut se zhroutila většina budov. Všechny služby selhaly a většina dálničních a železničních mostů se nedala použít. Otřesy půdy byly cítit až 1100 kilometrů daleko přes většinu severovýchodní Číny, a dokonce i v Mongolsku a v Koreji.

Haiti (2010)

Zemětřesení na Haiti, 2010Zemětřesení na Haiti, 2010|profimedia.cz

316 tisíc mrtvých, zemětřesení o síle 7 stupňů

Údaje o mrtvých na Haiti se také liší zdroj od zdroje. Je tak obtížné určit přesný počet obětí. Oficiálně je to 316 tisíc mrtvých, ale některé zdroje uvádějí spíše 220 tisíc. 

Zemětřesení udeřilo 12. ledna 2010, epicentrum leželo poblíž města Léogâne přibližně 25 kilometrů západně od hlavního města Port-au-Prince. Do 24. ledna  bylo zaznamenáno nejméně 52 následných otřesů o síle 4,5 stupně nebo více. Podle odhadů byly zemětřesením postiženy tři miliony lidí.

Indonésie (2004)

Zemětřesení a tsunami v Indonésii, 2004Zemětřesení a tsunami v Indonésii, 2004|profimedia.cz

283 tisíc mrtvých, zemětřesení o síle 9,1 stupně

Zemětřesení s epicentrem u ostrova Sumatra vyvolalo přílivové vlny, které v oblasti Indického oceánu připravily o život podle některých zdrojů 283 tisíc lidí, podle jiných 230 tisíc lidí, z toho osm Čechů. Nejvíce osob zahynulo v Indonésii, na Srí Lance, v Indii a v Thajsku.

Provincie S'-čchuan (Sečuán), Čína (2008)

Zemětřesení v Číně, 2008Zemětřesení v Číně, 2008|profimedia.cz

87 600 mrtvých, zemětřesení o síle 7,9 stupně

Provincii ve střední Číně zasáhlo silné zemětřesení 12. května 2008 brzy odpoledne. Ničivé nebylo jen zemětřesení, další oběti si vyžádaly následné sesuvy půdy a záplavy. Někteří pozůstalí oficiální údaje zpochybňují a tvrdí, že úřady nezapočítaly všechny mladistvé oběti. Čína také čelila kritice kvůli tomu, že o zahraniční pomoc požádala až po několika dnech.

Symbolem zemětřesení se stalo město Pej-čchuan, které bylo prakticky zničeno. V troskách střední školy zemřela tisícovka studentů. Přeživší obyvatele úřady evakuovaly a postavily pro ně nové město několik desítek kilometrů daleko. Z Pej-čchuanu se tak stal svého druhů památník zemětřesení, který postupně pohlcuje příroda. 

Kašmír (2005)

Zemětřesení v Pákistánu, 2005Zemětřesení v Pákistánu, 2005|profimedia.cz

86 tisíc mrtvých, zemětřesení o síle 7,6 stupně

Zemětřesení s epicentrem na území Kašmíru kontrolovaném Pákistánem zasáhlo i oblasti sporného regionu ovládané sousední Indií, několik obětí na životech si vyžádalo i v Afghánistánu. Šlo o nejsilnější zemětřesení v jižní Asii v zaznamenané historii, otřesy byly cítit i v tisíc kilometrů vzdáleném Dillí. Zemětřesení způsobilo materiální škody v pákistánské metropoli Islámábád vzdálené od epicentra přes sto kilometrů. O střechu nad hlavou přišly čtyři miliony lidí.

Záchranné práce komplikovaly jak četné následné otřesy, tak sesuvy půdy a padající skály, které zablokovaly silnice a odřízly některé oblasti od pomoci na několik dní. Po zemětřesení bylo dokonce pro humanitární pomoc otevřeno pět hraničních přechodů na jinak ostře střežené linii mezi Indií a Pákistánem.

Peru (1970)

Zemětřesení v Peru, 1970Zemětřesení v Peru, 1970|profimedia.cz

70 tisíc mrtvých, zemětřesení o síle 7,9 stupně

Největší přírodní katastrofa v historii Peru zasáhla severní region Áncash. Použité stavební materiály a nestabilní podloží měly za následek kolapsy četných staveb a mnoho obětí si vyžádaly i sesuvy půdy. Ze svahu nejvyšší peruánské hory Huascarán (6768 metrů nad mořem) se uvolnila rozsáhlá lavina, směs ledu, bahna a kamení valící se rychlostí kolem tří set kilometrů za hodinu prakticky zcela zničila města Yungay a Ranrahirca, kde zemřelo na třicet tisíc lidí. 

Zemětřesení zanechalo tragickou stopu také v tuzemské historii. Lavina zabila všech čtrnáct členů československé expedice, kteří se v základním táboře chystali na výstup na Huascarán, a jejich chilského průvodce.

Írán (1990)

Zemětřesení v Íránu, 1990Zemětřesení v Íránu, 1990|profimedia.cz

Až 50 tisíc obětí, zemětřesení o síle 7,4 stupně

Podle americké geologické služby USGS šlo o jedno z nejničivějších zemětřesení historie, ve městech Rudbar a Manjil a dalších místech podél 130 kilometrů dlouhého zlomu prakticky nezůstal stát jediný dům. Zemětřesení udeřilo uprostřed noci. Údaje o počtu obětí se značně rozcházejí, různé zdroje uvádějí 35 tisíc až 50 tisíc mrtvých. Počet obětí pravděpodobně vzrostl i v důsledku toho, že Teherán odmítl část nabídek mezinárodní pomoci a některé zahraniční záchranáře poslal záhy domů.

Turecko a Sýrie (2023)

Přes 41 tisíc obětí, zemětřesení o síle 7,8

Na osmou příčku by se zatím řadilo zemětřesení v Turecku a Sýrii, kde je momentálně hlášeno přes 41 tisíc obětí. Záchranné a vyprošťovací práce ale pokračují, a tak se předpokládá, že konečný počet obětí na životech bude vyšší. 

Video placeholder

Osmnáctiletý muž byl vytažen z trosek budovy v jižním Turecku. • Reuters

Írán (2003)

Zemětřesení v Íránu, 2003Zemětřesení v Íránu, 2003|profimedia.cz

34 tisíc obětí, zemětřesení o síle 6,6 stupně

Epicentrum zemětřesení se nacházelo přímo pod městem Bam na jihovýchodě Íránu. V okolí Bamu bylo poškozeno nebo zničeno devět z deseti budov, a to i kvůli porušování stavebních předpisů, které měly vážnějším následkům zemětřesení předejít. Před zemětřesením byl Bam jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v Íránu, otřesy zničily tamní citadelu i velkou část starého města.

Po katastrofě se v Íránu rozproudila debata o stanovení nového hlavního města namísto Teheránu, který leží na aktivním tektonickém zlomu podobném tomu pod městem Bam.

Sovětský svaz (1988)

Zemětřesení v Arménii, 1988Zemětřesení v Arménii, 1988|profimedia.cz

25 tisíc mrtvých, zemětřesení o síle 6,8 stupně

Zemětřesení zasáhlo sever Arménie, kterou tehdy zmítaly měsíce trvající protesty za připojení Náhorního Karabachu a demokratizaci. Otřesy nevydrželo nejen mnoho obytných budov, ale i několik nemocnic, v jejichž troskách zahynuly dvě třetiny lékařů v regionu, což značně ztížilo pomoc. Počty obětí zůstávají otázkou. Úřady v prvních odhadech uváděly až 50 tisíc mrtvých, později se oficiální číslo ustálilo na necelých 25 tisících obětí na životech. Studie z roku 2017 odhaduje na základě demografických údajů, že při zemětřesení zemřelo 38 tisíc lidí.

Katastrofa měla značné politické dopady. Generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu Michail Gorbačov požádal o pomoc Spojené státy, což se stalo poprvé od čtyřicátých let. Rozsáhlá pomoc dorazila i z Evropy a dalších zemí.

Guatemala (1976)

Zemětřesení v Guatemale, 1976Zemětřesení v Guatemale, 1976|profimedia.cz

23 tisíc mrtvých, zemětřesení o síle 7,6 stupně

Zemětřesení s epicentrem u města Los Amates vytvořilo zlom o nepřerušené délce 240 kilometrů. Udeřilo brzy ráno, kdy většina lidí spala, což pravděpodobně zvýšilo počty obětí. Mrtvé si vyžádala i série následných otřesů. Bez domova se ocitlo 1,2 milionu lidí, zničeno bylo 40 procent nemocnic v Guatemale.

Zdrojem žebříčku zemětřesení je Forbes.com