G7 nepřijme zpět Rusko, čeká na konec bojů na Ukrajině | E15.cz

G7 nepřijme zpět Rusko, čeká na konec bojů na Ukrajině

Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier na summitu ministrů zahraničí zemí skupiny G7 v Lübecku
Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier na summitu ministrů zahraničí zemí skupiny G7 v Lübecku
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina hospodářsky nejvýkonnějších zemí světa G7 zatím nepřijme zpět Rusko. Po jednání ministrů zahraničí G7 v severoněmeckém Lübecku to řekl šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Podle něj vede cesta k návratu Moskvy do skupiny jen přes zastavení konfliktu na Ukrajině.

„Z mé strany, a podle toho, co vím, ani z jiných stran, není žádný zájem na izolování Ruska. Rádi bychom měli podmínky, za nichž by Rusko mohlo být znovu členem G8 a účastnit se schůzek G8. Zůstává ale při tom, že cesta k tomu vede přes prosazení dohod z Minsku (o příměří) a ukončení konfliktu na Ukrajině,“ řekl Steinmeier.

Představitelé zemí G7 rozhodli o ukončení spolupráce s Ruskem loni v reakci na to, že Moskva anektovala ukrajinský poloostrov Krym. Steinmeier dnes prohlásil, že skupina svůj postoj k Rusku nemění a jednotlivé státy jsou ve svých stanoviscích jednotné.

Ministři zahraničí Německa, USA, Kanady, Japonska, Británie, Francie a Itálie také ve společném prohlášení potvrdili, že podporují zachování sankcí uvalených na Rusko kvůli jeho postoji k situaci na Ukrajině. Znovu se také vyslovili pro plné dodržování únorové dohody z Minsku, která měla vést k příměří mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty na východě Ukrajiny.

Steinmeier vyjádřil politování nad novou eskalací konfliktu, k níž došlo v posledních dnech, a vyzval obě strany k zastavení bojů a stažení těžkých zbraní. Spolu s ostatními ministry vyzval Moskvu, aby „uplatnila svůj významný vliv na separatisty“ a zajistila dodržování příměří.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video