Gruzie zrušila povinnou vojnu, jako jedna z prvních postsovětských zemí | E15.cz

Gruzie zrušila povinnou vojnu, jako jedna z prvních postsovětských zemí

Gruzínští vojáci
Gruzínští vojáci
• 
ZDROJ: Armada USA

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Gruzínská ministryně obrany Tina Chidašeliová podepsala dekret o zrušení povinné vojenské služby. Gruzie se tak stala jednou z prvních postsovětských zemí, které se k tomuto kroku odhodlaly. Ministryně zároveň vyjádřila přesvědčení, že zájem Gruzínů sloužit v profesionální armádě její dekret neoslabí.

Podle gruzínských médií rozhodnutí Chidašeliové nabylo platnosti okamžitě, bez schválení parlamentem. Ten se podle ministryně dosud k přijetí příslušného zákona neodhodlal, proto prý ministryně jednala sama. Třiačtyřicetiletá právnička Chidašeliová je ve funkci ministryně od loňského května a zrušení povinné vojenské služby označovala za jeden ze svých hlavních cílů.

Z patnácti bývalých sovětských republik zrušily povinnou vojenskou službu jen Litva a Lotyšsko. Litevská vláda ale nedávno brannou povinnost obnovila a Lotyšsko tento krok pod tlakem militarizace Ruska zvažuje. O zrušení povinné vojenské služby se dlouho mluví i v Rusku, žádné konkrétní kroky ale Moskva zatím neučinila.

Gruzie dává otevřeně najevo zájem o členství v Severoatlantické alianci. Země se účastní vojenských cvičení NATO a z nečlenských zemí aliance udržuje v Afghánistánu největší kontingent vojáků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video