Havaj jako první americký stát žaluje Trumpův migrační dekret | E15.cz

Havaj jako první americký stát žaluje Trumpův migrační dekret

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Havaj jako první americký stát žaluje nový Trumpův migrační dekret, který zakazuje vstup občanům šesti zemí do USA. Podle Havaje je dekret protiústavní, informovala agentura AP. Právní krok proti novému Trumpovu rozhodnutí, které má být účinné od 16. března, učinil generální prokurátor Havaje u federálního soudu v Honolulu.

Podání stížnosti předcházel souhlas s tímto krokem od federálního soudce Derricka Watsona, který už stanovil datum jednání na 15. března. Na něm by se mělo rozhodnout, zda bude vydáno předběžné opatření pozastavující platnost Trumpova dekretu do doby, než se o stížnosti rozhodne.

Ve stížnosti se mimo jiné uvádí, že Havaj chce chránit své občany, podnikatele a školy, stejně jako "svou svrchovanost proti nelegálním krokům prezidenta Donalda Trumpa a jeho federální vlády".

"Havaj je v této věci specifická a vždy se chovala nediskriminačně...20 procent jejích obyvatel se narodilo v cizině, 100 tisíc tu žije bez občanství a také 20 procent pracovní síly se narodilo v zahraničí," uvedl generální prokurátor Havaje Douglas Chin.

Podle China Havajané považují Trumpův dekret založený na rozlišování národnosti za "odporný", protože si ještě dobře pamatují, jak byli Američané japonského původu za druhé světové války posíláni do internačních táborů. Jeden z nich byl i na Havajských ostrovech.

Chin též uvedl, že stát si na pomoc v této kauze najal právnickou firmu, jíž zaplatí z rozpočtu asi 150 tisíc dolarů (zhruba 3,8 milionu korun).

Havaj chtěla napadnout už první Trumpův migrační dekret, ale nakonec svou žalobu odvolala, protože prezidentovo nařízení mezitím zablokovaly soudní instituce jiných amerických států.

Stát Havaj proti Trumpovu rozhodnutí argumentuje tím, že havajské univerzity budou znevýhodněny, protože budou mít problém získat studenty pro své fakulty. Havajská ekonomika rovněž utrpí poklesem turistického ruchu.

Nový migrační dekret, který Trump podepsal 6. března, zakazuje na 90 dní vstup do Spojených států občanům šesti většinově muslimských zemí. Týká se jen žadatelů o nová víza; držitelé platných víz budou moci nadále do USA cestovat. Dekret se vztahuje na občany Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie. Oproti původním dekretu se omezení nevztahuje na Irák.

Původní Trumpův dekret vyvolal v USA chaos a narazil na protesty právních odborníků. Nové znění Bílý dům podle expertů mnohem pečlivěji zformuloval a jeho napadení u soudu bude proto obtížnější.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video