Hladiny rozvodněných řek v Německu překonávají historická maxima | E15.cz

Hladiny rozvodněných řek v Německu překonávají historická maxima

Hladiny rozvodněných řek v Německu překonávají historická maxima
Záplavy v Německu.
• 

ČTK

Na jihu a východě Německa v noci na dnešek dál stoupaly hladiny rozvodněných řek. Nejdramatičtější situace je v bavorském Pasově, jehož centrum zaplavily rozlité řeky Dunaj a Inn. Voda z Dunaje způsobuje problémy také v sousedním Rakousku.

„Počítáme s tím, že v průběhu dne dosáhne Dunaj a Inn historického maxima z roku 1954,“ prohlásil mluvčí tamního krizového štábu. Inn tam ráno už vystoupal na 9,6 metru a Dunaj na 12 metrů. Dosud nejvyšší naměřená hladina Dunaje v Pasově byla jen o 55 centimetrů vyšší.

V zaplaveném historickém jádru města musela být odpojena elektřina. Na pomoc při boji s živlem do Pasova míří 150 vojáků německé armády, kteří se zapojí do záchranných prací i na dalších místech v Německu.

Stadion fotbalového klubu Carl Zeiss Jena v německém městě JenaStadion fotbalového klubu Carl Zeiss Jena v německém městě JenaAutor: CTK/AP
Zatopený stadion v německém městě Jena

Varování před katastrofou nadále platí také na mnoha částech východoněmeckých spolkových zemí Durynsko a Sasko, kde musely do dnešního rána zasažené oblasti opustit už tisíce lidí. Jen v okolí durynského Altenburgu muselo do bezpečí přes 1200 osob, neboť většina obcí podél říček Sprotte a Pleisse je buď z části, nebo zcela zatopena. V Serbnitzu se protrhlo 50 metrů hráze.

Hladina Dunaje stoupá také v sousedním Rakousku. Severovýchodní spolková země Dolní Rakousy očekává, že během dopoledne dosáhne hranice deseti metrů a k večeru se přiblíží k 11 metrům. Na stejné výši byla i při ničivých záplavách v srpnu 2002. S velkou vodou se potýká také Česká republika.

:

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!