Írán: Nové sankce kvůli testu rakety jsou neoprávněné | E15.cz

Írán: Nové sankce kvůli testu rakety jsou neoprávněné

Íránské podzemní silo pro balistické rakety Emad
Íránské podzemní silo pro balistické rakety Emad
• 
ZDROJ: theiranproject.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Írán považuje nejnovější americké sankce vůči íránským subjektům za neodůvodněné. USA sankce vyhlásily v neděli kvůli íránskému testu balistických raket. V sobotu Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) oznámila, že Írán plní závazky z dohody s mocnostmi o svém jaderném programu a USA a Evropská unie zrušení svých protiíránských hospodářských sankcí, které v souvislosti s jadernými aktivitami Teheránu uplatňovaly.

Novými omezeními Spojené státy reagovaly na říjnový test íránské balistické střely středního doletu, který považují za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Nová omezení se týkají 11 íránských společností a jednotlivců zapojených do balistického programu.

„Americké sankce uvalené kvůli íránskému programu balistických raket nemají právní a morální opodstatnění. Amerika prodává zemím této oblasti každoročně zbraně za desítky miliard dolarů. S jejich pomocí jsou páchány válečné zločiny na občanech Palestiny, Libanonu a také Jemenu,“ řekl Ansárí. Teherán hájí rozvíjení své raketové výzbroje jako své právo na zvyšování obranného potenciálu.

Naplnění dohody

Írán zaznamenal v sobotu diplomatický úspěch, když MAAE potvrdila, že Íránci plní dohodu, kterou loni uzavřeli s pěticí stálých členů Rady bezpečnosti OSN (USA, Británie, Francie, Rusko, Čína) a také s Německem. Teherán podle ní omezí jaderný program a výměnou se ruší část mezinárodních sankcí proti němu.

Írán může začít volně obchodovat s ropou, na což dnes trhy reagovaly novým propadem cen této suroviny na třináctileté minimum. Írán chce zvýšit denní export o 500 tisíc barelů, což je ale vzhledem ke stavu infrastruktury zatím málo realistické.

Do Teheránu na íránské pozvání přijel šéf MAAE Jukija Amano, jehož má přijmout prezident Hasan Rúhání. Mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí řekl, že dohoda o íránském programu je vyjednaná na osm let, ale Írán má zájem o zkrácení této lhůty, a o tom chtějí Íránci s Amanem hovořit.

Vývoj ceny ropy Brent Zdroj: euroinvestor.com

Podle uzavřené dohody musí Írán po dobu osmi let omezit svůj jaderný program podle dohodnutých limitů. Další etapa má být zahájena roku 2023, avšak počítá se také s tím, že jestliže MAAE poskytne záruku mírového charakteru íránského programu dříve, například do pěti šesti let, může být uvolnění dalších sankcí urychleno.

V platnosti totiž zůstávají americké i evropské sankce týkající se materiálu využitelného v civilních i vojenských oborech, softwarů, vojenských technologií, zbraní i jednotlivců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video