Irská ekonomika rostla v 1. čtvrtletí nejrychleji od konce 2007 | E15.cz

Irská ekonomika rostla v 1. čtvrtletí nejrychleji od konce 2007

Irská ekonomika rostla v 1. čtvrtletí nejrychleji od konce 2007
Irsko
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Irská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla podle předběžných údajů o 1,3 procenta. Tempo růstu bylo nejrychlejší od konce roku 2007. Růst podpořil vývoz, domácí poptávka nadále zůstává slabá. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad.

Výsledky byly lepší než odhady analytiků, kteří počítali s růstem o 0,8 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí hrubý domácí produkt naopak po revizi klesl o 1,4 procenta. Od roku 2007 irská ekonomika rostla pouze ve třech ze 13 čtvrtletí.

Spotřebitelská poptávka se ve čtvrtletí snížila o 1,9 procenta, což byl nejhorší propad za dva roky. Vývoz naopak ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku stoupl o pětinu.Irské ministerstvo financí zhoršilo v dubnu odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 0,8 procenta z dříve očekávaných 1,7 procenta. Loni ekonomika po revizi klesla o 0,4 procenta. Ve srovnání s ostatními zeměmi eurozóny byl loňský výkon ekonomiky druhý nejhorší po Řecku, napsaly agentury AP a Reuters.

Irsko se loni v listopadu dohodlo s Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií na záchranném úvěru v celkové hodnotě 85 miliard eur (2,1 bilionu korun). Stalo se tak po Řecku druhou zemí eurozóny, která byla nucena požádat o záchranný úvěr. Do problémů se země dostala kvůli bankovní krizi, která zdevastovala tamní ekonomiku. Vláda již do domácích bank napumpovala zhruba 46 miliard eur.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!