Islámský stát je v Libyi slabý. Vládní jednotky prý dobyly Syrtu | e15.cz

Islámský stát je v Libyi slabý. Vládní jednotky prý dobyly Syrtu

Boje v Libyi s islamisty, ilustrační foto
Boje v Libyi s islamisty, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Libyjské jednotky tvrdí, že se dostaly do centra pobřežního města Syrta, které bylo dosud baštou radikálů z hnutí Islámský stát (IS). Islamisty z oblasti vytlačily po třech týdnech tvrdých bojů. I když je možné, že jejich ústup byl taktický, podle většiny pozorovatelů se nicméně ukazuje, že IS je v Libyi mnohem slabší, než se mnozí domnívali. Podle agentury Reuters ale boje v některých částech města pokračují a libyjské síly ohrožuje zejména množství ostřelovačů.

Libyjští bojovníci na islamisty zaútočili ze tří směrů, jejich pozice bombardovali i ze vzduchu. Později odpoledne libyjské námořnictvo oznámilo, že má nad městem kontrolu. Na sociálních sítích se pak objevila videa, na kterých příslušníci milic při jízdě městem ukazují písmeno V na znamení vítězství a pokřikují Alláhu akbar (arabsky „Bůh je veliký“).

Syrta byla pod kontrolou islamistů od konce roku 2014. Od té doby z města uprchly až dvě třetiny z původních 80 tisíc obyvatel. IS postupně rozšířil své pozice v okolí Syrty v délce 250 kilometrů libyjského pobřeží a v lednu začal útočit na velké ropné terminály.

Libye prochází vleklou politickou a bezpečnostní krizí od revolučního roku 2011, kdy byl svržen bývalý vůdce Muammar Kaddáfí. Západní státy doufají, že nová vláda národní jednoty spojí množství ozbrojených frakcí a zaměří se na boj proti IS. Vláda funguje od března a západní země jí nabídly, že zajistí jejím jednotkám výcvik, pokud o to kabinet požádá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery