Islámský stát už ovládá půlku Kobani, navíc povolal další posily | E15.cz

Islámský stát už ovládá půlku Kobani, navíc povolal další posily

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Radikálové z organizace Islámský stát (IS) posílili své oddíly bojující o severosyrské město Kobani. Pod kontrolou ho mají po měsíci bojů s kurdskými obránci asi z poloviny. Podle syrské exilové organizace, která monitoruje dění v Sýrii z Londýna, stáhl IS ke Kobani své lidi z provincií Halab a Rakka.

Už v pátek začali radikálové intenzivně bojovat o sektor na severu města, v blízkosti turecké hranice. Vypálili na něj skoro 30 dělových salv. Těžké boje pokračovaly i v noci na dnešek. Kurdové prozatím tuto lokalitu ubránili a IS podle jejich zdrojů přišel o několik bojovníků.

Kurdové bránící Kobani potvrdili, že se jejich zástupce minulou neděli sešel v Paříži s americkým zmocněncem pro Sýrii Danielem Rubinsteinem. Kurdové nejsou součástí syrské opozice, která bojuje proti Damašku, ale hlásí se k turecké Straně kurdských pracujících (PKK), považované ve Washingtonu stejně jako v Ankaře za teroristickou organizaci. USA v minulých dnech přiznaly, že se s Kurdy radí o objektech IS, na něž pak zaměřují svá letadla.

IS ovládá části severní Sýrie a Iráku. Podle dnešní zprávy AFP členové islamistického hnutí v provincii Halab na severu Sýrie ve čtvrtek zabili muže, který prý pořizoval snímky pozic skupiny, a pak ho přibili na výstrahu na kříž. Kolem krku mu pověsili ceduli s nápisem: „Abdalláh Buši. Zločin - za úplatu 500 tureckých liber (4800 korun) filmoval pozice IS. Rozsudek - poprava a pak pověšení na kříž na tři dny.“

Syrské letectvo podle agentury AP bombardovalo město Duma, jež ovládají odpůrci vlády. Bomby zabily 16 lidí, mezi nimiž bylo několik dětí a jedna žena. V troskách tohoto města, které leží u Damašku, prý jsou zřejmě další těla a konečná bilance útoku bude vyšší. Syrské státní sdělovací prostředky útok popsaly jako akci zaměřenou na teroristy v Dumě.

Ankara se nenechá do konfliktu zavést

Kurdům v obraně Kobani pomáhají letadla Spojených států a několika jejich arabských spojenců. Turecko sice posílilo své jednotky na hranici, avšak do bojů nevstoupilo a ani nedalo zahraničním letounům k dispozici svou leteckou základnu v Incirliku. Premiér Ahmet Davutoglu tento týden zopakoval, že se Ankara kvůli Kobani nenechá do konfliktu zavléct.

Analytici se shodují, že se Turecko ocitlo kvůli svému postoji na lavici obžalovaných, ale podle mnohých neprávem. Kromě jiného se za vleklé syrské krize ujalo milionu syrských uprchlíků.

Katastrofa pro Turecko

Politolog Hugh Pope, který se specializuje na tureckou problematiku, se domnívá, že vstup Turecka do boje proti IS by byl pro tuto zemi katastrofou. S Irákem a Sýrií má dlouhou a propustnou hranici, takže by se stalo snadným terčem teroristických útoků. Navíc značná část tureckých sunnitů nepohlíží na sunnitský IS jako na nepřítele.

„Západní státy by neměly na Turecko tlačit, aby zasáhlo a pomohlo zachránit Sýrii, jestliže nechtějí jednoho krásného dne zjistit, že Turecko tone v syrském bahně,“ tvrdí Pope.

Bezletové pásmo

Prezident Recep Tayyip Erdogan vymezil eventuální vojenskou účast Turecka v bojích několika podmínkami, z nichž jedna je vytvoření bezletového pásma nad severem Sýrie. Největší důraz klade na to, že hlavním cílem intervence musí být sesazení syrského prezidenta Bašára Asada, nikoli boj o jedno město.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video