Itálie prodala další dluhopisy, platí ale rekordní úrok | E15.cz

Itálie prodala další dluhopisy, platí ale rekordní úrok

Itálie
Itálie
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Itálie bez problémů prodala další státní dluhopisy, byla ale nucena za ně nabídnout rekordní úrok. U papírů s tříletou splatností výnos v průměru dosáhl 7,89 procenta, u desetiletých bondů pak 7,56 procenta ročně. V obou případech je to nejvíce za dobu, co existuje eurozóna. Euro ale po zprávě vyrazilo prudce vzhůru, protože klíčové je to, že zájem o italské papíry trvá.

Pokud by se však výnos italských dluhopisů udržel tak vysoko delší dobu, Itálie by téměř jistě situaci přestala za čas zvládat. Trh je zatím v klidu jen díky tomu, že eurozóna stupňuje úsilí svou dluhovou krizi řešit a navrhne odpovídající opatření.

Ještě před měsícem investorům u tříletých italských bondů stačil výnos v průměru 4,93 procenta. Řím byl na situaci připraven a nabídnul dluhopisy s kuponem šest procent ročně. To je u této splatnosti nejvíce od roku 1997, tedy ještě před vznikem eurozóny. U desetiletých dluhopisů investorům před měsícem stačil výnos 6,06 procenta.

Itálie celkem prodala dluhopisy za 7,5 miliardy eur (asi 193,1 miliardy Kč). To je na horní hranici pásma pět až osm miliard eur, které si Italové stanovili.

Kurz eura na zprávu o vysoké poptávce po italských dluhopisech vyrazil prudce vzhůru a vůči dolaru se pohyboval kolem 1,3430 USD. To je proti hodnotám, na kterých bylo euro během nočního obchodování v Asii, nárůst o půl procenta. Optimismus se vrátil i na akciové trhy, kde panevropský index FTSEurofirst 300 před polednem přidával také zhruba půl procenta na 946 bodů. Dopoledne oslaboval.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video