Itálii zasáhla série silných zemětřesení, v Římě evakuují metro | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Itálii zasáhla série silných zemětřesení, v Římě evakuují metro

ČTK

Střední Itálii postihla série zemětřesení o síle vyšší než pět stupňů. Otřesy pocítili obyvatelé regionů Abruzzi, Marche a Lazio, které postihla série silných zemětřesení už loni. Informace o případných obětech zatím nesou k dispozici, první menší škody ale hlásí například město Amatrice, které ničivé zemětřesení o síle 6,2 stupně postihlo loni v srpnu. Zjišťování následků otřesů komplikuje sníh a mráz.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo zhruba devadesát kilometrů severovýchodně od Říma u obce Montereale nedaleko L'Aquily. Otřesy cítili i lidé ve Florencii a v italské metropoli, kde úřady nařídily z preventivních důvodů evakuovat některé stanice metra.

První zemětřesení o síle 5,3 stupně udeřilo v 10:25, následně se země zachvěla silou 5,7 stupně v 11:14. Třetí zemětřesení postihlo střední Itálii v 11:25. Mělo sílu 5,3 stupně. Mezi silnými otřesy se odehrály ještě další slabší v rozmezí 3,2 až 4,5 stupně, uvedla EMSC.

Zemětřesení byla mělká, jejich ohniska byla podle EMSC jen devět až deset kilometrů pod zemí.

Střed Itálie zasáhlo nové zemětřesení, jeho síla vyšplhala na sedm stupňů Richterovy škály

"Pocítili jsme silné otřesy přímo tady v Římě... Třásly se obrazy, pohybovaly se některé předměty na stole a dokonce se i houpal lustr," řekl ČTK telefonicky Miloslav Hirsch z politického a tiskového úseku českého velvyslanectví v Římě. "Zažili jsme něco podobného již dvakrát v minulém roce, v srpnu a v říjnu. Toto (zemětřesení) nemělo takovou intenzitu jako loni, nicméně i tak bylo znatelné," dodal. 

O případných problémech českých občanů zatím nemá velvyslanectví informace.

První menší škody hlásí město Amatrice. Podle prvních informací se zřítily některé budovy poškozené loňskými otřesy. V nedalekém městě Accumoli, které srpnové zemětřesení zčásti srovnalo se zemí, je podle starosty Stefana Petrucciho zatím vše v pořádku. Ve městě Rieti po prvním zemětřesení začali evakuovat školy.

Střední Itálie je stále poničená po loňské sérii zemětřesení. Srpnové otřesy si vyžádaly téměř 300 obětí a se zemí srovnaly několik sídel. Další silné zemětřesení pak stejnou oblast postihla na konci října. Obyvatele postižených oblastí v současnosti navíc sužují přívaly sněhu a mráz.

Benátky ukázaly dno. Nízká hladina vody vzala městu veškerou romantiku

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!