Střed Itálie zasáhlo nové zemětřesení, jeho síla vyšplhala na sedm stupňů Richterovy škály | e15.cz

Střed Itálie zasáhlo nové zemětřesení, jeho síla vyšplhala na sedm stupňů Richterovy škály

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Centrální část Itálie zasáhlo dnes ráno další silné zemětřesení. Podle expertů mělo sílu kolem 6,5 stupně a jeho ohnisko se nacházelo v hloubce jen deset kilometrů. Otřesy oblast zasáhly v 07:40 SEČ a byly cítit od Bolzana až po Neapol. Škody jsou značné, v řadě měst a obcí se zřítily budovy, včetně kostelů. Úřad civilní ochrany zatím nezaznamenal žádné mrtvé, jen kolem 20 zraněných. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové mezi postiženými zřejmě nejsou žádní Češi.

Dnešní zemětřesení je podle expertů nejsilnější od katastrofy, jež postihla jih Itálie v roce 1980. Tehdy dosáhlo intenzity 6,9 stupně a vyžádalo si na 2800 mrtvých.

Italský premiér Matteo Renzi dnes kvůli pohromě zrušil veškeré plánované akce. Zároveň slíbil obnovu všech zničených domů, kostelů a podniků v postižené oblasti. Papež František věnoval při dnešní mši na Svatopetrském náměstí modlitbu lidem, které zasáhla katastrofa.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo zhruba 68 kilometrů jihovýchodně od Perugie. Podle civilní ochrany nejsou hlášeni žádní mrtví. Zraněných je kolem dvaceti, žádný z nich ale není v ohrožení života. Pouze jeden člověk je zraněn vážně. Civilní ochrana už nikoho nepohřešuje, řekl vpodvečer její šéf Fabrizio Curcio.

Kolem 14:30 SEČ zemí v regionech Umbrie a Marche zachvěly následné otřesy o síle 4,5 stupně, které vyvolaly paniku. Seismologové nevylučují, že další následné otřesy - možná i poměrně silné - budou ještě následovat.

Ve městě Tolentinu v provincii Macerata záchranáři vytáhli ze sutin tři živé. Podobně se podařilo vyprostit z rozvalin budov šest osob v městečku Norcia, které leží v provincii Perugia.

Podle italských médií byly záchvěvy citelné mimo jiné v Anconě a ve Florencii, zejména ve vyšších patrech budov. V oblasti Marche v provincii Macerata nemá 15.000 domácností elektřinu a odborníci kontrolují kvalitu vody. Na některých místech bylo přerušeno telefonické spojení. Podle šéfa civilní ochrany Curcia jsou značné problémy v dopravě.

V Římě úřady z preventivních důvodů zastavily provoz na dvou centrálních linkách podzemní dráhy, vpodvečer byl ale provoz obnoven. Experti pro jistotu zkontrolovali stav památek ve Vatikánu, včetně baziliky svatého Petra, a konstatovali, že jsou v pořádku. Trhliny se objevily jen v kupoli kostela Sant'Ivo alla Sapienza v centru metropole. Školy zůstanou v Římě v pondělí zavřené, aby mohli odborníci zkontrolovat jejich statiku.

V historickém městečku Norcia, které leží blízko epicentra dnešních otřesů, se zřítily dva kostely, včetně katedrály svatého Benedikta postavené na místě rodného domu zakladatele nejstaršího mnišského řádu západního křesťanství.

Starosta vesnice Arquata Aleandro Petrucci řekl, že celá jeho obec je po dnešním zemětřesení zničená. "Arquata už neexistuje, všechno spadlo," citovala jej média. Tato vesnice utrpěla vážné škody už při zemětřesení z 24. srpna. Podobně je na tom obec Ussita, kterou už zdevastovaly středeční otřesy. "Je to katastrofa, katastrofa!" řekl agentuře ANSA starosta Marco Rinaldi. "Spal jsem v autě a viděl jsem peklo," dodal.

Škody utrpělo i město Amatrice. Podle televizní stanice RaiNews24 se tam zřítila věž kostela, který, i když se šrámy, předchozí otřesy přestál. V centru Amatrice se také zřítila městská věž, uvedla ANSA.

Dnešní otřesy jsou zřejmě dalšími následnými záchvěvy po zemětřesení, které zasáhlo centrální oblasti Itálie ve středu. Způsobilo rozsáhlé materiální škody, jeden člověk při něm zemřel a několik tisíc lidí od té doby přežívá v provizorním ubytování. Řada lidí přespává v autě, podobně jako Rinaldi. Předchozí srpnová katastrofa si ve stejném regionu vyžádala zhruba 300 lidských životů.

 

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video