Izraelské ostřelování Libanonu zranilo čtveřici pozorovatelů OSN

Na jihu Libanonu utrpěli zranění čtyři pozorovatelé OSN, když prováděli pěší hlídku na libanonsko-izraelské hranici. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na misi OSN UNIFIL.

Agentura Reuters už dříve dopoledne informovala s odvoláním na dva své zdroje, že izraelské ostřelování jihu Libanonu ráno zasáhlo vůz, v němž jeli pozorovatelé OSN. Izraelská armáda, která severně od své hranice na libanonském území cílí na tamní hnutí Hizballáh, tuto informaci popřela.

„Izraelská armáda nezasáhla dnes vozidlo UNIFIL v oblasti Rmajše,“ uvedla izraelská armáda podle Reuters. Obec Rmajš leží na jihu Libanonu u hranic s Izraelem. Reuters dříve uvedla, že ve voze jeli tři pozorovatelé OSN a jeden libanonský tlumočník.

Také libanonská státní agentura NNA uvedla, že při ranním útoku dronem v oblasti Rmajše bylo zasaženo vozidlo mírových jednotek OSN a že při tom bylo zraněno několik členů jednotek UNIFIL a jeden libanonský občan.

Už v listopadu zasáhla izraelská střela vůz hlídky UNIFIL v jižním Libanonu, incident se obešel bez zranění.

Jednotky OSN UNIFIL v Libanonu, které mají nyní asi deset tisíc členů, byly vytvořeny v roce 1978 a měly dohlížet na odchod izraelské armády z jihu Libanonu, kam Izrael vpadl kvůli útokům palestinských radikálů na Izrael, což později udělal ještě několikrát. V roce 2000 se izraelské jednotky z Libanonu stáhly. V roce 2006 ale opět Hizballáh a izraelská armáda svedly pětitýdenní boje a od té doby se obě strany ostřelují přes izraelsko-libanonskou hranici.

Ostřelování izraelská armáda a Hizballáh zintenzivnily od loňského října, kdy palestinské hnutí Hamás, spřízněné s Hizballáhem, provedlo bezprecedentní teroristický útok z Pásma Gazy na Izrael.

Od října si ostřelování přes libanonsko-izraelskou hranici vyžádalo smrt asi deseti izraelských vojáků, na 260 bojovníků Hizballáhu a také několika izraelských civilistů a šesti desítek civilistů na libanonském území.