Japonská dlouhověkost. Počet lidí starších sta let překročil v asijské zemi 70 tisíc | e15.cz

Japonská dlouhověkost. Počet lidí starších sta let překročil v asijské zemi 70 tisíc

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Počet obyvatel Japonska, kteří se dožili sta a více let, překročil 70 tisíc. Japonsko je třetí největší ekonomikou světa, má ale vzhledem k nízké míře porodnosti rychle stárnoucí populaci a potýká se s úbytkem obyvatel.

Ženy představují 88,1 procenta japonských seniorů, kteří už oslavili sté narozeniny. Za posledních 49 let v Japonsku takových lidí každoročně přibývá. V roce 1989 jich podle statistik bylo 3078, v současnosti je to 71 238.

Agentura DPA připomíná, že k dlouhověkosti obyvatel této asijské země přispívají zdravá tradiční kuchyně, pokrok v medicíně i rozšířená informovanost ohledně zdraví. Za nejstarší ženu Japonska a zároveň i celého světa je považována jedna stařenka z města Fukuoka, která se narodila v lednu 1903. Nejstaršímu muži je 112 let, žije v prefektuře Niigata.

Střední délka života loni činila v Japonsku u žen 87,3 roku, u mužů 81,25 roku.

Experti odhadují, že během několika let počet Japonců starších sta let překročí 100 tisíc. V Japonsku žije přes 127 milionů lidí.

V České republice, která má asi 10,67 milionu obyvatel, žilo k loňskému prosinci asi 440 seniorů, kterým bylo 100 a více let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video