Jediná ruská letadlová loď byla poškozena při opravách. Dok se potopil | E15.cz

Jediná ruská letadlová loď byla poškozena při opravách. Dok se potopil

Štěpán Bruner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov utrpěla poškození během probíhající generální opravy, po které se značně zchátralé plavidlo mělo opět vrátit do aktivní služby. Suchý dok, kde opravy probíhaly, zkolaboval. Podle dostupných informací byli nejméně čtyři lidé zraněni, po jednom pracovníkovi loděnice záchranáři pátrají.

Plovoucí dok v ruském přístavu Murmansk se zcela potopil, citovala agentura TASS své zdroje mezi záchranáři. Admirál Kuzněcov byl odvlečen do jiného nedalekého doku. „Navzdory mimořádné události se Admirál Kuzněcov udržel na hladině. Plánované termíny oprav budou dodrženy,“ uvedl mluvčí loděnice Zvězdočka Jevgenij Gladišev.

Informace o rozsahu poškození lodi se rozcházejí. Oficiální zdroje se omezily na sdělení, že poškození „není kritické“. Britská BBC s odvoláním na mluvčího loděnice uvádí, že na loď se zřídil sedmdesátitunový jeřáb, který zanechal na palubě lodi místy až pětimetrovou trhlinu. Dané místo se ale tak jako tak mělo opravovat, uvedl Gladišev.

Admirál Kuzněcov byl poprvé spuštěn na moře v roce 1990. Loď se aktivně účastnila bojů v Sýrii na konci roku 2016. V lednu následujícího roku pak plavidlo, které tehdejší britský ministr obrany Michael Fallon kvůli jejímu spatnému technickému stavu označil za „loď hanby“, zamířilo do opravy. Ta odstartovala letos v červenci a skončit by měla v roce 2021. Do té doby nebude mít Rusko k dispozici žádnou letadlovou loď.

Podle BBC se dok potopil kvůli výpadku dodávek elektřiny, což vedlo k rychlému zaplavení nádrží s balastem, které dok stabilizovaly. Pro ruské námořnictvo představuje kolaps doku určeného pro opravy velkých vojenských lodí a ponorek zásadní ztrátu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video