Modernizace jediné ruské letadlové lodi vyjde na více než 20 miliard | E15.cz

Modernizace jediné ruské letadlové lodi vyjde na více než 20 miliard

ČTK

Ruská armáda se rozhodla modernizovat svou jedinou letadlovou loď, která se loni v listopadu zapojila do války v Sýrii. Loď Admirál Kuzněcov se během dvou měsíců podílela na 420 bojových operacích a na zničení 1252 cílů, a tím podle Moskvy splnila svou misi. Nyní má být podle agentury TASS modernizována nákladem 40 miliard rublů (22 miliard korun).

Loď, spuštěná na vodu v roce 1985, podle západních expertů neodpovídá soudobým technickým řešením a pro bojové operace je nevyhovující.

Jde o jedinou loď této třídy, protože sesterská loď Varjag nebyla nikdy dostavěna a byla prodána do Číny. Admirál Kuzněcov se původně po světových mořích plavil pod názvem Leonid Brežněv.

Beze změny řízení státu nemůže dnešní Rusko uspět, míní Gorbačov

Modernizace plavidla má začít v září v armádních loděnicích v Murmansku a dokončena má být v roce 2020. Loď dostane nové motory, nová bude i startovací a přistávací dráha.

Modernizací projde také výzbroj: zastaralé raketové komplexy Granit nahradí novější Kalibr, které budou osazeny raketami s plochou dráhou letu Oniks a Cirkon. Admirál Kuzněcov bude základnou pro těžké stíhací letouny Su 33 a lehké MiG 29.

Prohlédněte si další plavidlo z ruské flotily, admirála Grigoroviče:
Ruské válečné lodě

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!