Modernizace jediné ruské letadlové lodi vyjde na více než 20 miliard | e15.cz

Modernizace jediné ruské letadlové lodi vyjde na více než 20 miliard

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ruská armáda se rozhodla modernizovat svou jedinou letadlovou loď, která se loni v listopadu zapojila do války v Sýrii. Loď Admirál Kuzněcov se během dvou měsíců podílela na 420 bojových operacích a na zničení 1252 cílů, a tím podle Moskvy splnila svou misi. Nyní má být podle agentury TASS modernizována nákladem 40 miliard rublů (22 miliard korun).

Loď, spuštěná na vodu v roce 1985, podle západních expertů neodpovídá soudobým technickým řešením a pro bojové operace je nevyhovující.

Jde o jedinou loď této třídy, protože sesterská loď Varjag nebyla nikdy dostavěna a byla prodána do Číny. Admirál Kuzněcov se původně po světových mořích plavil pod názvem Leonid Brežněv.

Modernizace plavidla má začít v září v armádních loděnicích v Murmansku a dokončena má být v roce 2020. Loď dostane nové motory, nová bude i startovací a přistávací dráha.

Modernizací projde také výzbroj: zastaralé raketové komplexy Granit nahradí novější Kalibr, které budou osazeny raketami s plochou dráhou letu Oniks a Cirkon. Admirál Kuzněcov bude základnou pro těžké stíhací letouny Su 33 a lehké MiG 29.

Prohlédněte si další plavidlo z ruské flotily, admirála Grigoroviče:
Video se připravuje ...
Ruské válečné lodě

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video