OBRAZEM: Rusové ladí formu své armády v největším manévru od konce studené války | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

OBRAZEM: Rusové ladí formu své armády v největším manévru od konce studené války

fry

Téměř 300 tisíc vojáků, 36 tisíc tanků a obrněných vozidel, více než tisícovka letadel, vrtulníků a dronů a osm desítek bojových plavidel. Ruská armáda se ve východoasijské části země pustila do největších manévrů svých ozbrojených sil od konce studené války. Celé cvičení má trvat týden ve dvou etapách a bude mu přihlížet i ruský prezident Vladimir Putin.

Manévry nazvané Vostok 2018 mají především prověřit připravenost a bojeschopnost ruských vojenských útvarů, které operují ve východním a centrálním vojenském okruhu Ruska. Velitelství armády a ruské ministerstvo obrany chce také zkoordinovat lodě Severní flotily s výsadkovými jednotkami a dálkovým a dopravním armádním letectvem.

Během cvičení by se měly představit i nejmodernější zbraně a stroje ruské armády. K vidění by tedy měly být mezikontinentální střely Iskander, které jsou schopné nést jadernou nálož, tanky T-80 a T-90, letouny Su-34 a Su-35 nebo křižníky, které rusové zapojili do operací v Sýrii. 

OBRAZEM: 11. září 2001. Den, který změnil Spojené státy

Vojáci při cvičení obsadí celkem pět vojenských prostorů pro pěchotu a dalších pět pro letectvo. Manévry by se měly odehrávat mezi Kamčatkou a Sachalinem a zasahovat by měly až do Ochotského a Beringova moře, které je nedaleko americké Aljašky. Rusko si ke cvičení pozvalo i jednotky z Číny a Mongolska.

Někteří ruští komentátoři uvedli, že cvičení je významným signálem do zahraničí a demonstrací ruských sil v asijském prostoru. Mluvčí NATO Dylan White označil vojenské cvičení za nezodpovědné. Je to potvrzení trendu patrného v poslední době: Rusko výrazně zvyšuje své vojenské rozpočty a rozšiřuje působnost svých ozbrojených sil, prohlásil. Podle Moskvy však manévry nejsou namířeny proti žádnému konktétnímu státu. 

OBRAZEM: Před 50 lety invaze ukončila Pražské jaro
OBRAZEM: Pustý Detroit. Jak vypadá město pět let po největším krachu v historii USA
OBRAZEM: Legendární vzducholoď R-34 před 99 lety přeletěla Atlantik

 

 

Autor: fry
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!