Jemenská Al-Káida jmenovala nástupce zabitého vůdce Vahajšího | E15.cz

Jemenská Al-Káida jmenovala nástupce zabitého vůdce Vahajšího

Násir Vahajší
Násir Vahajší
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při úderu bezpilotního letounu byl minulý týden v pátek v Jemenu zabit vůdce místní odnože teroristické sítě Al-Káida Násir Vahajší. Potvrdil to dnes Bílý dům i Al-Káida, která za svého nového vůdce označila dosavadního vojenského velitele Kásima Rajmího. Jde o vůbec největší úder vůči této teroristické síti od zabití Usámy bin Ládina v roce 2011, uvedla agentura AP.

Na videozáznamu, který zveřejnila Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), která má hlavní stan v Jemenu, jeden ze členů hnutí čte prohlášení, ve kterém oznamuje smrt Vahajšího. Dodává, že ho nahradil jeho dosavadní zástupce Rajmí. Zdůrazňuje, že válka proti Americe, kterou jeho skupina vede, bude i nadále pokračovat.

„Ve jménu Boha, krev těchto našich průkopníků nás ještě více motivuje k tomu, abychom se obětovali,“ říká mluvčí na videu. „Ať nepřátelé vědí, že nejde o bitvu s jednotlivcem… v bitvě vedené křižáky a jejich agenty dochází ke střetu s miliardovým národem,“ dodává.

Teroristé nebudou v bezpečí nikde na světě, vzkázal Obama

Bílý dům smrt Vahajšího potvrdil v prohlášení, které vydal až v úterý v podvečer. „Prezident (Barack Obama) dal jasně najevo, že teroristé, kteří ohrožují Spojené státy nebudou v bezpečí na žádném místě na světě,“ citovala agentura Reuters z komuniké.

„I když se… Al-Káida a její odnože stále snaží ohrožovat Spojené státy, naše partnery a naše zájmy, (Vahajšího) smrt odstranila z bojiště zkušeného teroristického vůdce a nás přiblížila k rozkladu těchto skupin a k jejich konečné porážce,“ dodává se v prohlášení Bílého domu.

Podle jednoho z amerických činitelů se prý armáda Spojených států do žádného úderu nezapojila. Není jasné, zda nálet nemohla provést americká Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Druhý nejmocnější muž v síti Al-Káida

Vahajší byl šéfem Al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP) a druhým nejmocnějším mužem v hierarchii mezinárodní teroristické sítě Al-Káida. V minulosti působil jako osobní tajemník šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina. Toho počátkem května 2011 zabilo speciální americké komando na severu Pákistánu.

Ministerstvo zahraničí USA nabídlo odměnu deset milionů dolarů (242 milionů korun) komukoli, kdo by mohl pomoci předvést Vahajšího před spravedlnost. Vahajší byl podle americké diplomacie zodpovědný za schvalování cílů, nabírání nových členů, rozdělování zdrojů na výcvik a plánování útoků a pověřování ostatních k provádění útoků.

AQAP vznikla v lednu 2009 sloučením odnoží Al-Káidy v Jemenu a Saúdské Arábii a Vahajší se téhož roku ujal jejího vedení. AQAP je považována za teroristickou organizaci, která má největší schopnost udeřit na americké zájmy, napsala agentura AP. Vahajšího lidé měli na svědomí množství útoků, přihlásili se například k lednovému útoku na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo, při kterém zahynulo 12 lidí. Prý šlo o odplatu za urážky proroka Mohameda.

„Musíme zlikvidovat kříž… Poslem kříže je Amerika,“ prohlašoval podle CNN Vahajší v projevu ke skupině na videozáznamu, který se objevil loni v dubnu. Po smrti bin Ládina pak Američanům vyhrožoval, že tímto činem nic nekončí a to, co přijde, pro ně „bude naopak ještě horší“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.