Koronavirus: Jižní Korea v nejvyšší pohotovosti, hlásí pátou oběť | E15.cz

Jižní Korea v nejvyšší pohotovosti. Nový typ koronaviru má v zemi pátou oběť

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jižní Korea zvyšuje kvůli rostoucímu počtu lidí nakažených novým koronavirem zdravotní pohotovost na nejvyšší stupeň. V zemi je už přes 600 nakažených a Soul dnes ohlásil už páté úmrtí.

Jižní Korea dnes ohlásila nových 46 nakažených, takže počet nemocných stoupl na 602. Přítomnost viru se testuje u dalších více než 6000 lidí. Dnes Soul ohlásil pátou oběť nemoci COVID-19, již koronavirus způsobuje. Většina úmrtí je hlášena z nemocnice v provincii Kjongsang pukdo, jejímž střediskem je město Tegu. Zatím poslední mrtvou je 57letá žena, která trpěla chronickým onemocněním ledvin.

„Několik následujících dní bude velmi důležitých,“ citovala prezidenta Muna místní média. Prezident také řekl, že epidemie s dostala do přelomového bodu a budou přijata „bezprecedentní a významná“ opatření.

Agentura Jonhap napsala, že Jižní Korea má tradičně přísná karanténní opatření. Naposledy vyhlásila nejvyšší stupeň zdravotní pohotovosti před 11 lety kvůli chřipce H1N1.

Zvýšená pohotovost vládě umožňuje vynucovat zákaz veřejných aktivit i dočasné uzavření škol. Prezident prohlásil, že vláda i místní úřady by neměly váhat a přijmout přísná opatření bez omezení pravidly běžnými v normální době.

Více než polovina nových případů má podle úřadů spojitost s jedním kostelem v Tegu, které má 2,5 milionu obyvatel a kvůli nákaze je nyní uzavřeno. Jednou ze zemřelých je 61letá členka této farnosti, která se účastnila bohoslužeb a minulý týden byla na nový koronavirus pozitivně testována.

Mun se zmínil o sektě Sinčchondži, k níž patří množství nakažených. Řekl, že úřady v postupu vůči jejím členům využijí „speciální“ postup. Vláda se snaží kontaktovat všechny členy a otestovat je na přítomnost viru. Objekty spojené s touto sektou jsou uzavřeny a členové musí omezit své aktivity po celé zemi. Mun k tomu řek, že je to nevyhnutelné vzhledem k ochraně veřejného zdraví a bezpečnosti a že nejde o omezování náboženské svobody.

V pátek zůstaly v Tegu uzavřeny školy a vláda prohlásila město a část jeho okolí zvláštní střeženou zónou. Městské centrum je podle agentury AP téměř liduprázdné, mnoho podniků raději zůstalo zavřených.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video