Katarská krize je plodem cesty Američanů do Rijádu, uvedl Trump | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Katarská krize je plodem cesty Američanů do Rijádu, uvedl Trump

ČTK

Americký prezident Donald Trump rozhodnutí Saúdské Arábie a dalších arabských zemí vypovědět diplomatické vztahy s Katarem kvůli údajné podpoře terorismu považuje za plod své nedávné cesty do Rijádu, kde na summitu arabských a muslimských zemí vyzval k tvrdšímu postupu proti financování terorismu. Americké ministerstvo obrany vzápětí po Trumpově komentáři na twitteru poděkovalo Kataru za jeho závazky vůči regionální bezpečnosti a za podporu americké základně v zemi. Ministerstvo zahraničí USA uvedlo, že Katar sice učinil velký pokrok v potírání financování teroristických skupin, ale že má před sebou ještě hodně práce.

"Je skvělé vidět, že návštěva Saúdské Arábie a (summitu) 50 (muslimských) zemí začíná přinášet ovoce. Jejich představitelé řekli, že zaujmou tvrdší přístup k financování extremismu, vše ukazuje na Katar. Možná je to začátek konce hororu jménem terorismus," napsal Trump.

Bílý dům uvedl, že USA jednají se všemi účastníky katarského sporu, aby záležitost pomohly vyřešit. "USA chtějí, aby se spor urovnal a vyřešil a aby zároveň byly dodrženy zásady, které prezident vytyčil v rámci boje proti financování terorismu a extremismu," řekl Trumpův mluvčí Sean Spicer.

Rijád a Bahrajn zrušily katarské Qatar Airways licence k letům, nutí ji zavřít pobočky

Agentura DPA stejně jako další média připomněla, že Trump se během květnové návštěvy Rijádu sešel i s katarským emírem šajchem Tamimem bin Hamadem bin Chalífou Sáním a že tehdy vzájemné vztahy hodnotil jako "extrémně dobré". S emírem při setkání hovořil o dalším rozvinutí hospodářské a bezpečnostní spolupráce.

"Jednou z věcí, o které jsme mluvili, je prodej spousty krásného vojenského vybavení, protože nikdo jiný to nedělá jako Spojené státy," citoval portál The Hill Trumpovo prohlášení po schůzce s emírem. "A pro nás to znamená práci a na rovinu také větší bezpečnost u nás doma," dodal.

Roztržka mezi státy Perského zálivu neovlivní boj proti terorismu, míní Tillerson

Mluvčí Pentagonu Jeff Davis dnes na otázku novinářů, zda Katar podporuje teroristy, jak tvrdí skupina arabských států v čele se Saúdskou Arábií a Egyptem, odmítl odpovědět. "Nejsem ta správná osoba, které byste se měli ptát. Považuji je (Katařany) za hostitele naší velmi důležité základny Al-Udajd," dodal.

Na základně v Kataru působí 10.000 amerických vojáků. Spojené státy ji využívají k náletům na pozice islámských radikálů v oblasti. Již v pondělí američtí ministři zahraničí a obrany Rex Tillerson a James Mattis prohlásili, že diplomatická krize v regionu neovlivní jednotný boj proti terorismu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!