Kazachstán doplácí na levnou ropu, srazil odhad hospodářského růstu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Kazachstán doplácí na levnou ropu, srazil odhad hospodářského růstu

Kazachstán doplácí na levnou ropu, srazil odhad hospodářského růstu
Centrum Astany v Kazachstánu
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Ken and Nyetta via Flickr

ČTK

V reakci na propad cen ropy na světových trzích dnes Kazachstán výrazně zhoršil odhad růstu ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) této středoasijské republiky se podle nové prognózy v tomto roce zvýší o 0,5 procenta, místo dosud odhadovaných 2,1 procenta. Ministr hospodářství Jerbolat Dosajev řekl, že příčinou je vedle propadu cen ropy i citelný pokles cen dalších komodit, například některých kovů.

Do nového odhadu se podle ministra již promítly současné ceny ropy kolem 30 dolarů za barel. Kazašský státní rozpočet až dosud počítal s cenou 40 dolarů za barel.

Loni ekonomika Kazachstánu zpomalila růst na 1,2 procenta, zatímco o rok dříve tempo růstu činilo 4,3 procenta. Někteří analytici ale tvrdí, že země je už v hospodářské recesi. Ratingová agentura Standard & Poor's, která minulý týden snížila úvěrový rating Kazachstánu na pouhý jeden stupeň nad spekulativním pásmem, předpovídá tamní ekonomice na letošní rok nulový růst.

Vývoj HDP Kazachstánu

Kz GDP Annual Growth Rate

Ceny ropy se od poloviny roku 2014 propadly o více než 70 procent a spadly na nejnižší hodnotu za více než deset let. Důvodem je výrazný převis nabídky nad poptávkou.

Ázerbájdžán chce požádat o finanční pomoc, kvůli propadu cen ropy

Levnější ropa tuto bývalou sovětskou republiku loni v srpnu donutila zrušit politiku, která bránila poklesu kurzu kazašské měny tenge vůči americkému dolaru. Tenge od té doby přišel vůči americkému dolaru o téměř polovinu hodnoty.

Rusko, Saúdská Arábie, Katar a Venezuela se tento měsíc shodly, že jsou připraveny zmrazit svou těžbu na úrovni lednové produkce, pokud totéž učiní i další producenti. Kazašské ministerstvo energetiky zatím neuvedlo, zda se k této iniciativě připojí. Írán plán kritizuje a naopak předpokládá, že bude pokračovat ve zvyšování těžby až na úroveň, kde ji měl před uvalením západních sankcí.

Cena ropy Brent

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!