Kim Čong-un: KLDR má vodíkovou bombu | E15.cz

Kim Čong-un: KLDR má vodíkovou bombu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un
Severokorejský vůdce Kim Čong-un
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes naznačil, že Severní Korea vyvinula vodíkovou bombu. Severní Korea už provedla tři testy jaderné nálože, na což mezinárodní společenství reagovalo zavedením sankcí. O ještě mocnější vodíkové pumě ale dosud severokorejské vedení nehovořilo. Zahraniční experti stejně jako Spojené státy o takovém pokroku severokorejského jaderného programu pochybují.

Podle Kima je KLDR připravena „provést explozi atomové i vodíkové bomby, aby zajistila spolehlivou ochranu svrchovanosti a důstojnosti státu“, napsala severokorejská agentura. Kim Čong-un se podle ní vyslovil pro „další rozvoj obranného průmyslu s cílem změnit KLDR v mocný stát“.

Pchjongjang provedl tři testy atomové bomby v letech 2006, 2009 a 2013. V minulosti už přitom několikrát naznačil, že vyvíjí „ještě silnější a mocnější zbraň“. Konkrétní zmínka o vodíkové bombě ale zatím v severokorejské propagandě chyběla.

„V současné době informace, které máme, (Kimovo tvrzení) vážně zpochybňují. My ale velmi vážně vnímáme rizika a hrozby, které představuje severokorejský režim se svým záměrem vyvinout jadernou zbraň,“ řekl novinářům mluvčí amerického prezidenta Baracka Obamy Josh Earnest.

Neexistují důkazy

Nejmenovaný představitel jihokorejské rozvědky v reakci na Kimovy výroky prohlásil, že neexistují žádné důkazy, že by KLDR disponovala vodíkovou bombou. Podle něj šlo pouze o Kimův „řečnický obrat“.

Také Jeffrey Lewis z ústavu pro mezinárodní studia v Monterey v americké Kalifornii řekl, že „je nepravděpodobné, že by (Severokorejci) měli v tomto okamžiku vodíkovou bombu“. „Zároveň ale neočekávám, že by donekonečna testovali jen jednoduché bomby,“ dodal.

Časté informace severokorejského vůdce o rostoucí kapacitě armádního jaderného arzenálu nelze nezávisle ověřit. Pchjongjang například tvrdí, že disponuje strategickými raketami schopnými zasáhnout území USA, což západní experti rovněž považují za nepravděpodobné.

Zatímco jaderná bomba je založena na principu štěpení jader atomů, vodíková puma využívá energii z termonukleární fúze, tedy slučování atomových jader za pomoci vysoké teploty či tlaku.

Rozestavěné nové zařízení

Americký Ústav pro vědu a mezinárodní bezpečnost (ISIS) v září na základě satelitních snímků upozornil, že v severokorejském jaderném komplexu v Jongbjonu je vidět rozestavěné nové zařízení, které by mohlo sloužit k oddělování izotopů z radioaktivního materiálu, včetně oddělování tritia. Tritium je radioaktivní izotop vodíku, který je klíčovým prvkem při sestrojování termonukleárních bomb.

„Jestli Severní Korea dokáže vyrábět jaderné zbraně za pomoci tritia, není známo. Domníváme se, že tento technický problém ještě KLDR nedokázala vyřešit. Bude k tomu pravděpodobně potřebovat více podzemních jaderných zkoušek,“ konstatoval tehdy ústav ISIS.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video