Kiska souhlasí s tím, aby Fico navrhl svého nástupce | E15.cz

Kiska souhlasí s tím, aby Fico navrhl svého nástupce

Andrej Kiska
Andrej Kiska
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Slovenský prezident Andrej Kiska podle šéfa nejmenší vládní strany Most-Híd Bély Bugára souhlasil s tím, že nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) současného premiéra Roberta Fica po jeho ohlášené demisi navrhne nového předsedu vlády. Bugár to řekl novinářům.

Fico ve středu podmínil svou demisi při řešení politické krize na Slovensku po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky tím, že stávající koalice Směru-SD, Slovenské národní strany a Mostu-Híd zůstane u moci a že Směr-SD navrhne nového premiéra. Kiska Ficovy požadavky zatím nekomentoval, zásadní rekonstrukci vlády prezident navrhl jako jedno z řešení krize již před více než týdnem.

"Dojde k demisi a Směr jako nejsilnější politická strana navrhne svého kandidáta na post premiéra. Pan prezident s tím souhlasil," řekl Bugár. Dodal, že podporu nové vládě slíbilo všech 14 členů poslaneckého klubu strany Most-Híd, která setrvání v koalici původně podmiňovala vypsáním předčasných voleb.

Slovenská média nejčastěji jako nového předsedu slovenské vlády zmiňují současného vicepremiéra a místopředsedu Směru-SD Petera Pellegriniho.

Členkou nové vlády již nebude místopředsedkyně Mostu-Híd a současná ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská, která se dlouhodobě vymezovala vůči Ficovi i vůči ministrovi vnitra za Směr-SD Robertu Kaliňákovi, který již v pondělí ohlásil demisi. Kvůli vraždě novináře dříve rezignoval i ministr kultury a Kaliňákův stranický kolega Marek Maďarič.

Současná tříčlenná koalice má ve 150členné sněmovně 78 poslanců. Spolu s koalicí často hlasují i čtyři nezařazení poslanci. Podle posledního průzkumu veřejného mínění výrazně klesly preference Směru-SD a strany současné koalici by již většinu ve sněmovně neměly.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video