KLDR přišla v OSN s vlastní rezolucí, která chválí respektování lidských práv v zemi | E15.cz

KLDR přišla v OSN s vlastní rezolucí, která chválí respektování lidských práv v zemi

Severní Korea (ilustrační foto)
Severní Korea (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severní Korea ve středu překvapila diplomaty v OSN návrhem vlastní rezoluce, která vychvaluje respektování lidských práv v KLDR. Dokument má být reakcí na tvrdou kritiku, které je režim v Pchjongjangu vystaven za nelidský způsob, jakým nakládá s občany vlastního státu. Rezoluci odsuzující represe v Severní Koreji nedávno společně předložily státy Evropské unie a Japonsko.

Severokorejská rezoluce podle agentury AP volá po skoncování s praxí, který zpochybňuje situaci kolem lidských práv v jednotlivých členských zemích OSN. Vyzývá Spojené národy k „nezaujatému posouzení stavu lidských práv v KLDR“. Sporné otázky by se měly řešit dialogem s přihlédnutím k „politickým, historickým, sociálním, náboženským a kulturním zvláštnostem“.

Neobvyklý severokorejský návrh rezoluce podle agentury AP diplomatům v OSN vyrazil dech. Stálý severokorejský zástupce ve světové organizaci rozdal přítomným delegátům příslušný text s vyzval je k diskusi a připomínkám. Dlouho ale podle AP nereagoval nikdo.

Zaražené ticho prý přerušil až čínský zástupce, který se ozval s kritikou evropské rezoluce odsuzující porušování lidských práv na severu Korejského poloostrova. Čína podle něj protestuje proti vměšování do vnitřních záležitostí cizích států, které narušuje ovzduší vzájemné důvěry.

Diplomaté z EU dali pak v diskusi najevo, že vítají pokusy Pchjongjangu navázat dialog. To ale neznamená, že návrh rezoluce obsahující kritiku KLDR bude stažen.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video