Kolem trosek boeingu platí klid zbraní. Rebelové předali černé skříňky | E15.cz

Kolem trosek boeingu platí klid zbraní. Rebelové předali černé skříňky

Proruský separatista hlídá trosky malajsijského letounu
Proruský separatista hlídá trosky malajsijského letounu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinští rebelové vyhlásili klid zbraní v oblasti, kde se na východě Ukrajiny ve čtvrtek zřítil malajsijský letoun s téměř 300 lidmi na palubě. Malajsijským představitelům předali takzvané černé skříňky, které mají obsahovat údaje a záznamy z letu zničeného stroje. Podle Malajsijců jsou skříňky v dobrém stavu.

Zastavení palby k usnadnění vyšetřování katastrofy má podle proruských rebelů platit v okruhu deseti kilometrů kolem místa zřícení letounu společnosti Malaysia Airlines na východě Ukrajiny, uvedla AFP. Oblast s místem dopadu stroje kontrolují ozbrojení separatisté bojující proti ukrajinské vládě.

„Tady jsou ty černé skříňky. Věříme, že tyto černé skříňky odhalí pravdu,“ řekl dnes brzy ráno podle Reuters a webu CNN vůdce doněckých rebelů Alexandr Borodaj za přítomnosti početných novinářů v sídle své samozvané Doněcké lidové republiky.

Nemáme techniku k sestřelení takového letadla, uvedli separatisté

Proruský předák Borodaj odmítl obvinění, že malajsijský letoun sestřelili separatisté. „To je informační válka. Nemáme technické možnosti ke zničení tohoto letadla. Ukrajince (v Kyjevě) pravda nezajímá,“ řekl podle CNN vůdce rebelů před novináři.

Skříňky od něj převzal představitel malajsijských bezpečnostních služeb. Prohlásil, že jsou obě v dobrém stavu.

Vlak dopravil těla obětí nehody

Na nádraží v Torezu před odjezdem vlaku s těly mrtvých vstoupili do chladírenských vozů se skloněnou hlavou, rukama v gumových rukavicích a maskami na tvářích členové nizozemského týmu vyšetřovatelů, napsal dnes v reportáži zpravodaj agentury AP. Na okolních nástupištích mezitím cestující v běžném provozu nastupovali do příměstských vlaků. Mrtvolný zápach byl všudypřítomný, kolemjdoucí odvraceli hlavy od hrůzné podívané.

Teploty se v Torezu pohybují kolem třicítky a podle výpravčího na nádraží občas vypadne proud. Pozůstatky byly čtyři dny po katastrofě vystaveny dalšímu rozkladu. Pohyby vyšetřovatelů přísně sledovali ozbrojení povstalci, kteří jevili pramálo ochoty ke spolupráci. Od vagonů s rostoucí agresivitou odháněli novináře.

Když se konečně vlak pohnul, nikdo nevěděl, kam jede, napsala AP. Nizozemský premiér Mark Rutte prohlásil, že přes Doněck do Charkova, kam ukrajinská vláda umístila krizový štáb. Z Charkova by pak měly být vyvezeny pozůstatky k analýze do Nizozemska. Kdy se tak stane, nikdo neví.

Na místě nehody se zametají stopy, tvrdí kritici

Australský premiér Tony Abbott dnes prohlásil, že s věcnými důkazy bylo na místě pádu trosek rozsáhle manipulováno. „Po trestném činu přichází zametání stop. Jsme svědky rozsáhlého falšování důkazů, což očividně musí skončit,“ konstatoval. „Není to nehoda, je to zločin.“

I zpravodaj AP na místě katastrofy zaznamenal podezřelé chování místních záchranářů. „Když jsme odcházeli, dělníci s jakýmsi zařízením v roce prohledávali zbytky trupu letadla,“ řekl mluvčí mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Michael Bociurkiw. Oblast nebyla nijak chráněna, některé kusy letadla byly očividně oddělené od ostatních nebo přemístěné.

Ukrajinský vicepremiér Volodymyr Hrojsman nedávno vyjádřil obavu, že separatisté manipulovali i s černými skříňkami, které obsahují záznam hlasové a datové komunikace posádky a údaje o letu. Obsah skříněk prý mohli rebelové poškodit. „Máme informace, že záznamníky měli rebelové v rukou po celou dobu a mohli s nimi něco udělat,“ konstatoval.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video