Kolik migrantů přijme Trump? Fakta o uprchlících v USA | e15.cz

Kolik migrantů přijme Trump? Fakta o uprchlících v USA

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Přečtěte si výběr údajů o přijímání uprchlíků v USA (prezident Donald Trump nařídil pozastavit program přijímání uprchlíků):

 

 

- V minulém rozpočtovém roce (říjen 2015 až září 2016) přijaly Spojené státy zhruba 85 000 uprchlíků. Téměř tři čtvrtiny (72 procent) z přijatých uprchlíků byly ženy a děti.

- Podle agentury DPA 70 procent uprchlíků pocházelo z pouhých pěti zemí: Demokratické republiky Kongo, Sýrie, Barmy, Iráku a Somálska. Podle agentury AP bylo asi 12 500 migrantů ze Sýrie.

- Pro rozpočtový rok 2017 plánovala předchozí administrativa Baracka Obamy přijetí až 110 000 uprchlíků, Trump tento maximální počet uprchlíků snížil na 50 000. Od října, kdy v USA začíná nový rozpočtový rok, do letošního 20. ledna přijaly Spojené státy dle DPA téměř 30 000 uprchlíků.

- Dle washingtonského Cato Institute cizinci ze zemí, které jsou zahrnuté v Trumpově výnosu o pozastavení program pro přijímání uprchlíků (Írán, Irák, Libye, Somálsko, Súdán, Sýrie a Jemen), nezabili od roku 1975 na americké půdě jediného Američana. Mezi odsouzenými za přípravu nebo provedení teroristického činu v USA bylo dle institutu v letech 1975 až 2015 ze zmíněných zemí šest Íránců, šest Súdánců, dva Somálci, dva Iráčané a jeden Jemenec.

PODÍVEJTE SE NA PROTESTY PROTI TRUMPOVĚ IMIGRAČNÍ POLITICE: 

- Uprchlíci dle institutu celkem (tedy včetně těch z jiných zemí) zabili tři Američany, všechno to jsou případy ze 70. let. Všechny smrtelné džihádistické útoky od 11. září 2001 provedli útočníci s americkým občanstvím nebo lidé s povolením k pobytu, nikoliv uprchlíci, uvedl Cato Institute.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video