Skleníkové plyny jsou na rekordně vysoké úrovni, uvedli meteorologové | E15.cz

Koncentrace skleníkových plynů je opět na rekordu. V ochraně klimatu se nelepšíme, varují meteorologové

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Pesimistické poselství přinesli meteorologové ve zprávě Světové meteorologické organizace OSN o klimatických změnách. Odborníci prozatím nezaznamenali žádný posun ke zlepšení životního prostředí a zvýšení ochrany klimatu. Nárůst koncentrace skleníkových plynů v roce 2018 byl dokonce nejvyšší za poslední desetiletí.

Podle meteorologů se žádná z dosavadních akcí či dohod zatím nikterak nepodepisuje na pozitivnějších změnách klimatu. Vědci spočítali, že emise skleníkových plynů musí do roku 2030 poklesnout o polovinu. Pouze tehdy bude mít svět podle nich šanci na to, aby snížil globální oteplování na 1,5 stupně Celsia, a zabránilo se tak drastickým scénářům. 

„Navzdory příslibům pařížské dohody o klimatických změnách neexistují žádné známky zpomalení globálního oteplování a snížení koncentrace CO2 v atmosféře. V zájmu lidstva musíme zvýšit úroveň svých ambicí na zlepšení situace,“ uvedl generální tajemník Světové meteorologické organizace Petteri Taalas pro agenturu Reuters.

30 let ochrany přírody v Česku: start z nuly se podařil, přibývají ale nové hrozby

Připomněl, že naposledy obdobnou koncentraci oxidu uhličitého zažila planeta Země naposledy před třemi až pěti miliony let. „Tehdy byla teplota o dva až tři stupně vyšší,“ doplnil Taalas. 

Od roku 1990 se také podle vědců zvedla míra takzvaného radiačního působení - zjednodušení řečeno míra oteplovaní klimatu - způsobená rostoucí koncentrací skleníkových plynů v atmosféře o 43 procent. Oxid uhličitý se na tom podílí z 80 procent.

Coldplay nechtějí svým turné škodit životnímu prostředí, s nápadem je předběhli Radiohead a další
Státy EU se na poslední chvili dohodly na unijním rozpočtu, mezi priority patří ochrana klimatu

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!