Skleníkové plyny jsou na rekordně vysoké úrovni, uvedli meteorologové | E15.cz

Koncentrace skleníkových plynů je opět na rekordu. V ochraně klimatu se nelepšíme, varují meteorologové

Jiří Frydlewicz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pesimistické poselství přinesli meteorologové ve zprávě Světové meteorologické organizace OSN o klimatických změnách. Odborníci prozatím nezaznamenali žádný posun ke zlepšení životního prostředí a zvýšení ochrany klimatu. Nárůst koncentrace skleníkových plynů v roce 2018 byl dokonce nejvyšší za poslední desetiletí.

Podle meteorologů se žádná z dosavadních akcí či dohod zatím nikterak nepodepisuje na pozitivnějších změnách klimatu. Vědci spočítali, že emise skleníkových plynů musí do roku 2030 poklesnout o polovinu. Pouze tehdy bude mít svět podle nich šanci na to, aby snížil globální oteplování na 1,5 stupně Celsia, a zabránilo se tak drastickým scénářům. 

„Navzdory příslibům pařížské dohody o klimatických změnách neexistují žádné známky zpomalení globálního oteplování a snížení koncentrace CO2 v atmosféře. V zájmu lidstva musíme zvýšit úroveň svých ambicí na zlepšení situace,“ uvedl generální tajemník Světové meteorologické organizace Petteri Taalas pro agenturu Reuters.

Připomněl, že naposledy obdobnou koncentraci oxidu uhličitého zažila planeta Země naposledy před třemi až pěti miliony let. „Tehdy byla teplota o dva až tři stupně vyšší,“ doplnil Taalas. 

Od roku 1990 se také podle vědců zvedla míra takzvaného radiačního působení - zjednodušení řečeno míra oteplovaní klimatu - způsobená rostoucí koncentrací skleníkových plynů v atmosféře o 43 procent. Oxid uhličitý se na tom podílí z 80 procent.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video