Konec úspor, velí měnový fond | E15.cz

Konec úspor, velí měnový fond

Zasedání MMF v Tokiu provázejí obvyklé protesty proti globalizaci
Zasedání MMF v Tokiu provázejí obvyklé protesty proti globalizaci
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Tereza Zavadilová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celý tento týden je v roli hvězdy finančního světa Mezinárodní měnový fond (MMF), který svými výroky ze zasedání v Tokiu silně zasahuje do dění. Zatímco první dvě sdělení o hloubce krize z počátku týdne působila jako studená sprcha, včera šéfka MMF Christine Lagardeová vystoupila jako hrdinný zachránce.

Prohlásila, že zadlužené evropské země jako Řecko a Španělsko by měly dostat více času na snížení rozpočtového deficitu. Podle ní by příliš velké a rychlé snížení schodků mohlo přinést více škody než užitku.

Její vyjádření přineslo na hodně znepokojené trhy úlevu. Ráno přitom bylo dost depresivní, když ratingová agentura Standard & Poor’s srazila Španělsku hodnocení těsně nad „odpadové“ pásmo. Analytici soudí, že výrok Lagardeové snížil pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny. Ta se v poslední době opět vracela na scénu.

Podobné názory, jako má MMF ohledně zbytečné krutosti úsporných opatření, nejsou v poslední době výjimkou. Například Itálie tento týden ohlásila, že méně placeným osobám sníží daň z příjmu. Úsporná opatření zatím v jihoevropských ekonomikách nikam nevedou – nezaměstnanost je enormní, kondice bank se zhoršuje a Španělsko stojí před přijetím finanční pomoci.

„Místo velkého přetěžování je někdy lepší vzhledem k tomu, že řada zemí současně uplatňuje stejnou politiku za účelem snížení deficitu, mít o něco více času,“ řekla šéfka MMF. „Chtěla jsem to pro Portugalsko, chtěla jsem to pro Španělsko a nyní to chceme i pro Řecko,“ dodala. Upřesnila, že Řecko by mělo ke splnění svých úsporných programů dostat dva roky navíc. Řecký tisk spekuluje, že s prodloužením lhůty souhlasí i Angela Merkelová. Podle původního plánu měly Atény srazit rozpočtový deficit do roku 2014 na třetinu. Míra nezaměstnanosti už v Řecku přesáhla 25 procent.

Španělský ministr hospodářství Luis De Guindos v pondělí řekl, že země se bude držet původně stanovených cílů a žádné další škrty nemá v plánu. Eurozóna už letos fiskální cíle Španělsku jednou uvolnila. V pondělí dala jeden rok navíc na snížení deficitu i Portugalsku, které má nyní čas až do roku 2014, aby schodek snížilo pod stanovená tři procenta HDP.

Mezinárodní měnový fond tento týden varoval, že pokud Evropa nezastaví finanční krizi, bilance bank se smrsknou o obřích 3,5 miliardy eur. MMF také snížil kvůli krizi v Evropě odhad letošního růstu světové ekonomiky o 0,2 procentního bodu na 3,3 procenta, což je nejpomalejší růst od roku 2009. V příštím roce počítá s růstem 3,6 procenta namísto dříve předpokládaných 3,9 procenta. Měnový fond také varoval před nebezpečím recese vyspělých ekonomik. „Rizika pro finanční stabilitu od dubnové zprávy MMF vzrostla a důvěra v globální finanční systém je nyní velmi křehká,“ uvedl.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.