Kontroverzní politik Žirinovskij sankcím EU unikne. Kvůli formální chybě | E15.cz

Kontroverzní politik Žirinovskij sankcím EU unikne. Kvůli formální chybě

Kontroverzní politik Žirinovskij sankcím EU unikne. Kvůli formální chybě
Vladimir Žirinovskij
• 
ZDROJ: Maiakinfo CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commmons

ČTK

Vyhlášený kritik Západu a útočný ruský nacionalista Vladimir Žirinovskij se zřejmě prozatím vyhne sankcím Evropské unie, přestože Brusel nedávno neopomněl jeho jméno zařadit na seznam nežádoucích Rusů. Podle dnešních informací ruských médií se ukázalo, že osobní údaje o Žirinovském jsou v evropském sankčním seznamu uvedeny chybně. A protože dokument je přísně závazný, prostořekého ruského poslance se formálně netýká.

V oficiálním bulletinu EU je podle agentury ITAR-TASS uvedeno, že Žirinovskij se narodil 10. června 1964 ve městě Ejdělštejn v Kazachstánu. Ve skutečnosti se ruský politik narodil 25. dubna 1947 v kazašském městě Alma-Atě, které nese jméno Almaty.

Město Ejdělštejn neexistuje, jde o Žirinovského původní rodné jméno, které si změnil v roce 1964. Žirinovského rod pochází z Polska, jeho zámožný děd Isaac Edelstein byl v meziválečném období váženým členem polské židovské komunity.

Žirinovskij by zařazením na sankční seznam EU neměl mít přístup k vízům do schengenského prostoru volného cestování. Jeho jméno ale technicky na seznamu vlastně není, přiznávají podle ruských médií zaměstnanci bruselských orgánů EU. Chybu je podle nich třeba napravit, stane se tak během několika dnů.

Pavla Palaščáková: Krize pro psychology

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!