Koronavir dorazil do Evropy. První nakažené hlásí Francie | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Koronavir dorazil do Evropy. První nakažené hlásí Francie

ČTK

Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl poprvé zaznamenán na konci loňského roku v čínském městě Wu-Chan a jemuž podlehlo již nejméně 41 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci oznámilo, se zřejmě budou objevovat i další případy. Počet nakažených se přiblížil k 1300. 

První nakažený se podle úřadů léčí v okolí Paříže, druhý v nemocnici v Bordeaux na jihozápadě země. Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová uvedla, že úřady udělají vše pro to, aby zabránily dalšímu šíření nemoci.

Většina ze zatím asi 1300 potvrzených nakažených lidí se objevila v několika čínských provinciích. Jednotlivé případy však hlásí také okolní asijské státy. Podle Reuters jde o Japonsko, Jižní Koreu, Nepál, Malajsii, Singapur, Thajsko, Tchaj-wan a Vietnam. Druhého nakaženého v pátek potvrdily také Spojené státy. Prvního infikovaného člověka v sobotu oznámila i Austrálie.

Čína staví obří nemocnici. Má pojmout tisícovku nemocných koronavirem

Některé země, včetně Itálie, Británie či Srbska, zavedly na letištích oddělené prostory pro pasažéry cestující z postižených oblastí. Ve Spojeném království se při kontrolách několika vytipovaných osob zatím onemocnění novým koronavirem nepotvrdilo. Místní úřady se však obávají, že se virus v zemi pravděpodobně brzy objeví.

České ministerstvo zahraničí doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady kvůli výskytu nákazy uzavřely.

Podle lékařů vyvolává nový koronavirus onemocnění s příznaky chřipky. Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

Koronavir řádí dál. Obětí přibývá, počet nakažených již přesáhl osm set

Kvůli koronaviru by mělo preventivní opatření zavést i Česko, varuje profesor Machala

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!