Kurdské ženy ve zbrani. Proti Islámskému státu bojují i dívčí milice, jejich ztráty nejsou malé | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Kurdské ženy ve zbrani. Proti Islámskému státu bojují i dívčí milice, jejich ztráty nejsou malé

Lenka Klicperová - Lidé a Země

Jsou většinou mladé a krásné, s nádhernými hustými černými vlasy, které jim spletené do copů splývají po zádech až k pasu. Ale dovedou vzít do ruky zbraň a bojovat až do konce. Amazonky války proti Islámskému státu – bojovnice kurdských milic YPJ.

Bojují na frontových liniích v Iráku a Sýrii. Jen během dubnového útoku, kdy na kurdské jednotky zaútočilo Turecko ze vzduchu, přišlo o život deset dívek z YPJ. Přesné ztráty nejsou známé, ale rozhodně budou nemalé s rostoucí intenzitou bojů kolem samozvaného hlavního města IS Rakky.

Jednotky YPJ (Yekîneyên Parastina Jin, ženské obranné jednotky) vznikly v Rožavě, na severu Sýrie, na jaře 2013. Jsou do nich zapojeny nejen Kurdky, ale také Arabky, Asyřanky, křesťanky a také zahraniční dobrovolnice. Stejně jako do mužských jednotek YPG se přidávali zejména ze začátku války ženy s evropskými pasy, většinou s kurdskými kořeny.

Britští rodiče se nemohou pokusit zachránit své dítě. Soudy jim to zakázaly

Ženy z YPJ procházejí stejným tréninkem jako muži, fyzicky se nedělá rozdílu mezi ženami a muži. Ženy jsou považovány za velmi schopné bojovnice a slouží i v místech nejtěžších bojů. Kurdská armáda má jakési dvoukolejné vedení. Má hlavního velitele mužských jednotek a velitelku ženských. Oba dva pak spolupracují na plánování hlavních operací.

Celý text najdete na webu týdeníku Reflex >>>

Autor: Lenka Klicperová - Lidé a Země
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!