Kyjev a separatisté stáhnou těžké zbraně, situace je „stabilně neklidná“ | E15.cz

Kyjev a separatisté stáhnou těžké zbraně, situace je „stabilně neklidná“

Příslušníci ukrajinské armády
Příslušníci ukrajinské armády
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Znepřáteleným stranám ukrajinského konfliktu se v Minsku podařilo dospět k dohodě o stažení tanků a dělostřeleckých zbraní ráže menší než 100 milimetrů z frontové linie, oznámil srbský ministr zahraničí Ivica Dačić, který nyní předsedá Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Připustil současně, že se nepodařilo pokročit ohledně uspořádání místních voleb za podmínek, které by uspokojily jak Kyjev, tak separatisty v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny.

OBSE později upřesnila, že dohodu o stažení tanků a dalších zbraní podařilo vyjednat, ještě však nebyla podepsána. „Jsem stoupencem toho, abychom problémy vyřešily do podzimu, kdy se čeká klíčová událost - místní volby. Do jejich uspořádání by všechny otázky měly být dohodnuty,“ řekl Dačić a vybídl k respektování příměří a většímu pokroku při plnění minských dohod o mírovém urovnání konfliktu.

Podle listu Ukrajinska pravda to znamená, že si šéf OBSE přeje ověřitelné stažení zbraní z frontové linie do konce letošního léta.

Srbský diplomat rovněž konstatoval, že je třeba vypracovat podmínky pro uspořádání voleb, se kterými by souhlasil Kyjev i separatisté. „Podstatného pokroku jsme v této otázce bohužel nedosáhli,“ připustil Dačić.

Srbský ministr hodlá na Ukrajině v zájmu zastavení střelby a navázání dialogu aplikovat vlastní zkušenosti při pokusech o řešení kosovského problému. Tedy místo velkých rozhodnutí se pokoušet o úspěch s taktikou „každodenních malých kroků“.

Předáci separatistů podle agentury TASS uvedli, že jsou ochotni respektovat mírové dohody i napřesrok, pokud se je Kyjevu nepodaří splnit do konce letošního roku.

Ukrajinská armáda, která situaci charakterizuje jako „stabilně neklidnou“, dnes oznámila, že během uplynulých 24 hodin v boji se separatisty padl jeden voják a další byl zraněn. V palbě separatistů bylo prý zraněno i několik civilistů.

Kancelář ukrajinského prezidenta Petra Porošenka současně odhadla, že na Ukrajině operuje asi devět tisíc ruských vojáků, jakkoli Moskva jejich nasazení do bojů popírá, s výjimkou údajných ruských dobrovolníků.

Separatisté tvrdí, že v uplynulých dnech už z frontové linie stáhli více než 150 tanků a dalších bojových vozidel, avšak OBSE tato tvrzení dosud nepotvrdila. Konflikt na Donbasu si od loňského dubna vyžádal více než 6500 mrtvých.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video