Kyjev potrestá pozorovatele voleb na Donbasu, týká se to i Čechů | E15.cz

Kyjev potrestá pozorovatele voleb na Donbasu, týká se to i Čechů

Volby v Doněcku
Volby v Doněcku
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kdo byl v neděli pozorovatelem separatistických voleb na východě Ukrajiny, bude za to potrestán. Příslušný seznam údajných provinilců zveřejnilo ukrajinské ministerstvo vnitra. Na seznamu je i český senátor Jaroslav Doubrava a další dva lidé z České republiky. Kyjev tvrdí, že přítomnost těchto lidí byla na východě země nežádoucí. Na jejich jednání upozorní orgány zemí, z nichž přicestovali.

Na seznam je zařazeno osmnáct osob, kromě Česka i ze Slovenska, Bulharska, Itálie, Maďarska, Rakouska, Řecka, Belgie, Srbska, Francie a USA. Ve zprávě o jejich misi v Doněcké a Luhanské oblasti, kterou ukrajinské ministerstvo označuje za nezákonnou, jsou pozorovatelé označeni za představitele „nejodpudivějších protidemokratických politických sil“.

Kromě Doubravy ze sdružení Severočeši.cz je v seznamu jméno Ladislava Zemánka, místopředsedy české neparlamentní konzervativní nacionalistické strany Ne Bruselu - Národní demokracie. V životopisu publikovaném na webových stránkách strany se Zemánek hlásí k pravoslavnému vyznání a píše, že se „nijak netají svou náklonností k Rusku a ostatním slovanským národům“.

Na seznamu je rovněž Ukrajinec Alexandr Gegalčij žijící údajně v Česku. Podle ukrajinského ministerstva vnitra jde o propagátora zakarpatského separatismu a hlasatele samozvané republiky Podkarpatská Rus. Ze Slovenska údajně na východ Ukrajiny přijel Viliam Longauer, tajemník ústřední rady Slovenského svazu protifašistických bojovníků.

Účast na východě Ukrajiny je nepřijatelná, tvrdí Kyjev

Účast těchto lidí „v nezákonných procesech na území dočasné kontrolovaném bandity a zahraničními žoldáky“ je podle ukrajinského ministerstva vnitra nepřípustná. Ministerstvo požádalo ukrajinskou kontrarozvědku SBU, aby jejich jednání zhodnotila v souladu s právním řádem.

Ministerstvo zahraničí by mělo pozorovatele ze seznamu označit za osoby na Ukrajině nežádoucí. O jejich účasti v protiprávních akcích na ukrajinském území by mělo informovat příslušné vládní úřady v jejich domovských zemích, praví se v informaci ukrajinského ministerstva vnitra.

Volby na Ukrajině vzbudily velmi opatrné naděje

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video