Kyjev: Ruští vojáci obsazují obce na východě Ukrajiny | E15.cz

Kyjev: Ruští vojáci obsazují obce na východě Ukrajiny

Ruský transportér BRT-80
Ruský transportér BRT-80
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinští představitelé opět obvinili Rusko, že nasazuje své vojáky na východu Ukrajiny, kde se vládní jednotky už od dubna snaží potlačit proruské povstání. U Novoazovska na jihu Doněcké oblasti prý ruští vojáci obsadili několik vesnic a také tu údajně transportér ruských výsadkářů najel na minu.

Moskva tradičně všechna obvinění z účasti na bojích na Ukrajině odmítá, ale v úterý musela připustit, že Ukrajinci zadrželi deset ruských výsadkářů. Prý na hlídce zabloudili.

Mezitím ruští vojáci ve spolupráci s povstalci obsadili podle Kyjeva několik obcí v okolí Novoazovska a do města Amvrosiivka prý zajelo pět ruských obrněných transportérů a kamion s vojáky.

„Jestli i tato taktická skupina zabloudila a náhodou vstoupila na ukrajinské území, jako výsadkáři z 98. divize, dovolujeme si připomenout, že k návratu do Ruska stačí, aby odjeli přímo na východ,“ prohlásil mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenkoi.

Nová fronta u Azovského moře?

Ukrajinci podle něj zorganizovali hlídková stanoviště, aby přehradili pravděpodobné přesuny nepřítele k Mariupolu, významnému přístavu u Azovského moře. Místní posádka byla posílena a vojáci na okraji takřka půlmilionového města vybudovali zákopy.

Mezitím novoazovský starosta Oleh Sydorenko v telefonickém rozhovoru s AP řekl, že do města vstoupili separatisté a že osobně viděl desítky tanků a obrněných vozidel. Zda rebelové v příhraničním městě nadále jsou, není možné podle AP ověřit, neboť západní přístupové trasy zablokovala armáda.

Boje u města Novoazovsk Autor: ctk/ap
Boje u města Novoazovsk

Možný vznik nové fronty na jihu Doněcké oblasti vyvolává v Kyjevě obavy, že separatisté chtějí ovládnout pobřežní pás od ruských hranic až po Ruskem anektovaný Krym. Pokud by se tak stalo, získali by separisté a Rusko kontrolu nad celým Azovským mořem a jeho nerostným bohatstvím.

Pohraničníky prý ostřelují bezpilotní letouny

Podle Lysenka nadále pokračovalo ostřelování pozic ukrajinských pohraničníků a vojáků z Ruska, palbu prý řídily bezpilotní letouny. Ještě v úterý tři ruské vrtulníky z Krymu narušily ukrajinský prostor, ale pak se vrátily zpět. Ruští vojáci se prý také opevňují na severu okupovaného Krymu a varují obyvatelstvo před případnými bojovými operacemi.

Kyjev počátkem týdne obviňoval Rusko, že se prý snaží otevřít novou bojovou frontu na jihu Doněcké oblasti, když se kolona obrněnců prý snažila dostat přes Novoazovsk k Mariupolu.

Agentura Reuters citovala dva očité svědky, kteří viděli několik desítek neidentifikovatelných ozbrojenců hovořících s ruským přízvukem. „Nové kolony ruských tanků a obrněnců křižující Ukrajinu naznačují, že se odehrává Rusy řízený protiútok,“ napsal americký velvyslanec Geoffrey Pyatt na Twitteru.

Ukrajinci zadrželi dalšího Rusa

Agentura Interfax s odvoláním na ukrajinskou tajnou službu SBU uvedla, že ukrajinské bezpečnostní jednotky zadržely na východě Ukrajiny 19letého ruského vojína, který doznal, že jeho jednotka dodává vojenské vybavení separatistům. Transporty podle zmíněného vojáka zahrnovaly raketomety Grad, obrněná vozidla a další techniku.

O tom, že na Ukrajině operují ruské jednotky, hovořil dnes v parlamentu i polský premiér Donald Tusk. „Nikdo nemůže brát vážně informace o separatistech na Ukrajině. Informace z posledních hodin svědčí o tom, že na východě Ukrajiny opět operují ruské jednotky,“ řekl s tím, že zprávy od NATO a polské rozvědky se v tomto shodují.

U Novoazovska na minu, položenou ukrajinskými vojáky, prý najel transportér BRT-80 s emblémem ruských výsadkářů. „Transportér byl zneškodněn, posádka utekla,“ ohlásil poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko podle agentury Unian. Ukrajinci prý transportér odtáhli k opravě, a tak „za týden už bude drtit nepřátele Ukrajiny“.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video