Kyjev vypoví smlouvu s Ruskem o pohraničním styku | E15.cz

Kyjev vypoví smlouvu s Ruskem o pohraničním styku

ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk
ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina od 16. března jednostranně vypoví smlouvu s Ruskem o takzvaném malém pohraničním styku, který usnadňuje cestování obyvatelům pohraničních oblastí. Na schůzi ukrajinské vlády to oznámil její předseda Arsenij Jaceňuk. Státní hranice bude po tomto datu možné překročit jen na platný pas a na mezinárodních hraničních přechodech, uvedl premiér.

Jaceňuk zvlášť zdůraznil, že přechod hranic bude možný jen v místech, která kontrolují ukrajinské úřady. Jakýkoli pohyb na hranicích kontrolovaných východoukrajinskými separatisty tudíž bude z pohledu Kyjeva nelegální. Separatisté mají pod kontrolou mnohakilometrové úseky hranic s Ruskem v Doněcké a Luhanské oblasti včetně několika mezinárodních přechodů.

Otázku hraničního režimu premiér označil za záležitost národní bezpečnosti. Ukrajina dlouhodobě upozorňuje na pronikání ruských dobrovolníků a příslušníků pravidelné ruské armády na východoukrajinský Donbas, kde Moskva podporuje bojové operace separatistů proti ukrajinské armádě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.