Kyjevský soud poslal Savčenkovou na dva měsíce do vazby | E15.cz

Inspirativní rozhovory

Inspirativní rozhovory Vstoupit do speciálu

Kyjevský soud poslal Savčenkovou na dva měsíce do vazby

ČTK

Ukrajinský soud dnes schválil vazbu pro Nadiju Savčenkovou, donedávna uctívanou národní hrdinku, která nyní čelí obvinění z pokusu o státní převrat. Ve čtvrtek parlament zbavil Savčenkovou imunity, obviněná po oznámení vazby vyhlásila protestní hladovku. Ve vězení bude nejméně dva měsíce.

Generální prokurátor Jurij Lucenko v půli března Savčenkovou obvinil, že připravovala útok na parlament. "Máme nesporné důkazy o tom, že osobně plánovala, verbovala a rozdávala rozkazy, jak provést teroristický útok tady v tomto sále," řekl Lucenko ve sněmovně. Použít během atentátu chtěla podle prokurátora granáty, miny a automatické zbraně.

Savčenková obvinění odmítla. Tvrdila, že věděla o tom, že ji tajná služba SBU sleduje, a tak jí prý schválně podstrčila náčrtek chystaného útoku na parlament. Šlo podle ní z její strany o "surrealistickou politickou provokaci". Jakmile oznámila svou prezidentskou kandidaturu, stala se prý pro úřady nebezpečnou. "Ukrajinská vláda je stejně zločinná jako ruská," řekla soudcům.

Ve vazbě bude Savčenková čekat na konec vyšetřování bez práva propuštění na kauci. Soud sice podle ukrajinských médií konstatoval, že pro obvinění z pokusu o státní převrat nebyl předložen dostatek důkazů. Vzhledem k dalším šesti obviněním, mezi nimiž je nezákonné ozbrojování a napomáhání terorismu, ale soudce poslal Savčenkovou do vazby do 20. května.

Savčenkovou zadrželi v ukrajinském parlamentu. Obvinění se vysmála

"Rozhodnutí zadržet mě je politické. Zůstanu-li ve vězení, znovu ukážu, co znamená ukrajinský lid, co znamená hrdina," komentovala obviněná své rozhodnutí hladovět.

Savčenková držela několik hladovek už během ruského zajetí. Za bojů v Donbasu, do kterých se dobrovolně přihlásila, byla zajata proruskými separatisty a předána do Ruska. V ruském vězení následně strávila dva roky, než ji Moskva vyměnila za dva ruské vojáky. Savčenkové se tehdy dostávalo výrazné podpory také od orgánů Evropské unie, jakož i členských zemí včetně Česka. Na Ukrajině ji označili za národní hrdinku.

Hladovku držela i po návratu na Ukrajinu. Loni v srpnu to bylo na protest proti údajné nečinnosti Kyjeva vůči problémům Ukrajinců vězněných na Donbasu.

Od loňského roku nadšení Ukrajinců pro bývalou leteckou navigátorku opadá, zejména kvůli výrokům o tom, že by se Kyjev měl načas zřeknout Ruskem anektovaného Krymu. Na oplátku by prý získal zpět rebely ovládaný východoukrajinský Donbas.

Gazprom zastavuje dodávky plynu na Ukrajinu. Té má pomoci Polsko

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!