Lavrov: Latinská Amerika patří k ruským prioritám | E15.cz

Lavrov: Latinská Amerika patří k ruským prioritám

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Latinská Amerika je jednou z ruských priorit, řekl po schůzce se svou venezuelskou kolegyní Delcy Rodríguezovou šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Agentura AFP v této souvislosti poznamenala, že Moskva na mezinárodní scéně čelí izolaci kvůli ukrajinské krizi a Venezuela, stejně jako Rusko, trpí poklesem cen ropy na světovém trhu.

Lavrov před novináři tvrdil, že vztahy mezi Ruskem a Latinskou Amerikou dosáhly „úrovně nevídané kvality“. Prý to není dáno oportunismem, ale tím, že Latinská Amerika je pro Rusko prioritou kvůli „sílící autoritě“ a „rostoucímu vlivu“ na mezinárodní scéně. Tím se podle něj stává „klíčovou součástí pro budování spravedlivějšího, multipolárního, demokratického světa“.

Venezuelská ministryně s úsměvem na Lavrovovo prohlášení odpověděla, že se v Moskvě cítí „jako doma, jako u své rodiny“. „Společně můžeme změnit geopolitickou situaci ve světě,“ zdůraznila. Rusko podle ní bojuje za nastolení nového světového řádu, který by omezil nadvládu „imperialistického centra“, tedy Spojených států. „Jednali jsme o způsobu, jak by měl být zorganizován mezinárodní trh (s ropou),“ upřesnila.

Venezuele také uškodila levná ropa

Venezuela jako vývozce ropy, stejně jako Rusko, silně utrpěla výrazným poklesem cen této suroviny. Zatímco loni v létě se barel ropy prodával za více než 100 dolarů, do konce roku zlevnil na méně než polovinu.

Rodríguezová několikrát připomněla, že Caracas plně podpořil Rusko na mezinárodní scéně a sdílí i stanovisko Moskvy k ukrajinskému konfliktu; ministryně na místě odsoudila „imperialistické metody Kyjeva“ na východě Ukrajiny, ovládnutém proruskými separatisty.

Ruský prezident Vladimir Putin, uvědomující si neblahé dopady mezinárodní izolace na ruskou ekonomiku, vybídl loni v prosinci k obnovení tradičních vztahů s Jižní Amerikou, Afrikou a Blízkým východem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.