Lavrov: Nová studená válka? K jejímu vypuknutí chybí předpoklady | E15.cz

Lavrov: Nová studená válka? K jejímu vypuknutí chybí předpoklady

Lavrov: Nová studená válka? K jejímu vypuknutí chybí předpoklady
Americký ministr zahraničí John Kerry a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Vypuknutí nové studené války je podle názoru ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova málo pravděpodobné. Nejsou předpoklady pro takový vývoj událostí, řekl při setkání se studenty Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO).

„Je samozřejmě velmi těžké srovnávat tyto dvě situace (současnou a tu, která panovala před půl stoletím), zásadně se od sebe liší. Nevidím předpoklady, aby se druhé vydání studené války stalo realitou,“ prohlásil šéf ruské diplomacie.

Dodal, že na rozdíl od éry ideologických rozporů mají Rusko a USA společné principy, které sdílejí v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a OSN. „Tyto principy předpokládají demokratický rozvoj společnosti,“ řekl Lavrov.

Obraz Česka v ruských médiích utváří hlavně hokej, fotbal a Zeman

Naznačil přitom, že Moskva bude ochotna spolupracovat s každým, kdo nastoupí do Bílého domu po Baracku Obamovi. „Zasazujeme se o rozvoj normálních vztahů se všemi státy, ať je to Amerika nebo jakákoli jiná země, střední, nevelká. Vždy vycházíme z toho, že o osudu každé země musí rozhodovat její lid. Budeme připraveni pracovat s jakýmkoli vůdcem, který získá důvěru ve svobodných demokratických volbách,“ ujišťoval ministr.

Řekl také, že Rusko je připraveno obnovit vztahy s Evropskou unií a Spojenými státy, ale jedině rovnoprávné. „Nemáme v úmyslu od kohokoli se odvracet. Jsme připraveni obnovit normální, plnohodnotné vztahy s EU a USA, avšak výlučně na rovnoprávném základě, bez pokusů otočit tyto vztahy ve hru na jednu branku,“ citoval Lavrova TASS.

Šéf ruské diplomacie také tvrdil, že v zemích, které „sdílejí postoje Moskvy a chtějí spravedlnost ve světových záležitostech“, žije 80 procent obyvatel planety. „Proto mluvit o nějaké izolaci (Ruska) je směšné,“ dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!