Letoun Solar Impulse 2 překonal dva nové rekordy | E15.cz

Letoun Solar Impulse 2 překonal dva nové rekordy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letoun Solar Impulse 2 si při letu přes Pacifik připsal dva nové rekordy. Ještě nikdy neletěl stroj poháněný sluneční energií tak dlouho a tak daleko, uvedlo řídící centrum mise. Letoun je nyní na cestě kolem světa, která začala 9. března v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Cesta má trvat pět měsíců, z toho vlastní let 25 dní. Celá trasa by odhadem měla být dlouhá asi 35 tisíc kilometrů.

Zatím posledním a rekordním úsekem cesty je přelet Tichého oceánu. V době, kdy řídící středisko oznamovalo rekord, měl pilot André Borschberg za sebou nepřetržitých 80 hodin letu, během něhož na cestě z japonské Nagoji na Havajské ostrovy zdolal 5663 kilometrů. Na Havaji by měl přistát v pátek.

Dnes dopoledne měl Solar Impulse 2 za sebou 80 procent přeletu a svůj vlastní rekord překonal o 1000 kilometrů. Solar Impulse 2 nenese ani kapku pohonných hmot. Na svém povrchu má 17248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Letoun má rozpětí křídel 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Váží ale jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video