Lídři Severní a Jižní Koreje společně vystoupili na „posvátnou“ horu Pektu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Lídři Severní a Jižní Koreje společně vystoupili na „posvátnou“ horu Pektu

ČTK

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in se vydali na sever KLDR, kde vystoupili na "posvátnou" horu Pektu, údajné rodiště Kim Čong-ila, otce nynějšího diktátora. Rituální cesta byla pokračováním Munovy návštěvy Severní Koreje, během níž Kim Čong-un slíbil další kroky k denuklearizaci. Mun, který strávil v KLDR tři dny, dnes odletěl zpět do vlasti.

Sopka Pektu s kráterním jezerem na vrcholu je součástí oficiální státní mytologie, která má legitimizovat dynastické nároky rodiny Kimů. Její obrys je patrný na státním znaku KLDR a její jméno zaznívá i v severokorejské státní hymně.

Kim a Mun se na vrchol horského velikánu, který je se svými zhruba 2750 metry nejvyšší horou Korejského poloostrova, vydali společně s manželkami; k malebnému jezeru v kráteru sopky je vyvezla lanovka. U jezera pak pod dokonale modrou oblohou pózovali společně fotografům a Mun si naplnil vodou z jezera láhev.

Pompeo: USA chtějí dokončit denuklearizaci KLDR do ledna 2021

Podle oficiální zprávy pchjongjangských médií cesta symbolizovala úspěch vnitrokorejského summitu, letos už třetího. Mun, který je známým milovníkem hor, výstup na vulkán Pektu nacházející u hranic KLDR s Čínou označil za splnění svého dlouhodobého snu.

Před horskou výpravou se jihokorejský prezident ve středu večer na stadionu v Pchjongjangu zúčastnil manifestačního představení, jemuž údajně přihlíželo 150 tisíc lidí. V projevu vyzval k ukončení nepřátelství na Korejském poloostrově a k míru a spolupráci obou korejských států.

Severní Korea si připomněla 70. výročí vzniku. Mezikontinentálními raketami neprovokovala

"Žili jsme společně 5000 let a odděleně 70 let. Navrhuji zastavit nepřátelství posledních 70 let a udělat velký krok k míru, abychom byli znovu jednotní," řekl Mun Če-in, který pochází z rodiny severokorejských uprchlíků.

Jak uvedla agentura AP, ne všichni Jihokorejci ale prezidentovo nadšení ze sbližování vítají. Asi stovka demonstrantů se dnes sešla v centru jihokorejské metropole Soulu na protest proti konání summitu. Někteří z nich nesli transparenty s nápisem: "Ne summitu, ze kterého těží Kim Čong-un."

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!