Lisabon urychlí zvyšování daní, podmínky pro čerpání úvěru plní | E15.cz

Lisabon urychlí zvyšování daní, podmínky pro čerpání úvěru plní

Portugalsko - státní vlajka (ilustrační foto)
Portugalsko - státní vlajka (ilustrační foto)
• 

ČTK

Share on Facebook Messenger
Portugalsko urychlí zvyšování daní, aby splnilo rozpočtový cíl nutný pro čerpání mezinárodní finanční pomoci v objemu 78 miliard eur (asi 1,9 bilionu korun). Řekl to ministr financí Vitor Gaspar. V Lisabonu zároveň skončila práci vůbec první mise Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF), která zkoumala, jak země plní podmínky čerpání úvěru. Podle Gaspara revize dopadla dobře.

Takzvaná trojka, což jsou zástupci EU, MMF a Evropské centrální banky (ECB), hodnotí postup Lisabonu příznivě. Řešení největších problémů ale na Portugalsko podle trojky teprve čeká, i když nová vláda prý začala rychle zavádět ekonomické reformy.

Gaspar upřesnil, že Portugalsko už v letošním čtvrtém čtvrtletí zvýší daň z přidané hodnoty u elektřiny a plynu. Původní plán předpokládal, že se daně zvýší až příští rok. Na veřejných účtech je podle ministra výpadek, jehož objem představuje 1,1 procenta hrubého domácího produktu. Z toho důvodu je ohrožen plán snižování rozpočtového deficitu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.