Londýn: Brexit může Británii srazit do recese a připravit o místa | E15.cz

Londýn: Brexit může Británii srazit do recese a připravit o místa

Velká Británie
Velká Británie
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Pokud se Britové v červnovém referendu rozhodnou pro odchod z Evropské unie, může to srazit britskou ekonomiku na rok do recese a připravit ji o nejméně půl milionu pracovních míst. V dalším z řady varování před ekonomickými důsledky takzvaného brexitu to dnes uvedli britský ministerský předseda David Cameron a ministr financí George Osborne. Do jednoho z nedůležitějších strategických rozhodnutí Británie za poslední desítky let zbývá přesně měsíc.

„Byla by to recese, kterou bychom si vyrobili sami,“ uvedl podle agentury Reuters Cameron. Obdobně Osborne během návštěvy ústředí firmy prodávají potřeby pro kutily upozornil, že do nejhlubší hospodářské recese od konce druhé světové války spadla Británie teprve před osmi lety.

„Britský lid pracoval tvrdě, aby se naše země dostala zpátky do sedla. Chceme to opravu všechno vyhodit?,“ uvedl také podle serveru BBC ministr. Pokud by v referendu zvítězili příznivci odchodu z EU, přišla by Británie podle něj do dvou let od hlasování o nejméně půl milionu pracovních míst. Britská libra by kromě toho ztratila na hodnotě, což by vedlo k prudkému nárůstu spotřebitelských cen.

Vypsání referenda slíbil Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, které jeho konzervativci loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli. V únoru se premiér dohodl s šéfy států a vlád EU na nové podobě vztahů mezi Londýnem a Bruselem, nyní vede kampaň za pokračování členství své země v unii.

Průzkumy veřejného mínění nepřinášejí jasnou odpověď

Průzkumy veřejného mínění před referendem dlouhodobě nepřinášejí jasné předpovědi, takže je možné očekávat těsný výsledek. Podle posledních anket mírně vzrostl podíl odpůrců brexitu, kterých je například podle společnosti YouGov 44 procent proti 40 procentům těch, kteří budou hlasovat pro odchod z unie. Některé průzkumy také ukázaly, že v rozhodování voličů nabývá na významu právě ekonomický faktor. Stoupenci Británie mimo EU se snaží kontrovat tvrzením, že pouze odchod z EU může zmírnit vysokou úroveň migrace.

Britské ministerstvo financí dnes zveřejnilo novou analýzu krátkodobých rizik, podle které by britská ekonomika po dvou letech od případného vítězství brexitu mohla být menší až o šest procent, než kdyby se Britové rozhodli v EU zůstat.

Příznivci odchodu země z EU ale tvrdí, že nejnovější analýza neříká nic o výhodách odchodu z osmadvacítky, ani o možných záporech způsobených krizí v eurozóně. „Tato zpráva je kvůli tomu kategoricky nespravedlivá a zkreslená,“ uvedl bývalý britský ministr práce a zastánce brexitu (odchodu Británie z EU) Iain Duncan Smith, který opustil vládu v polovině března.

Rozhodne 23. červen. Čeká se těsný výsledek
Hlasování o setrvání Británie v EU se bude konat 23. června a průzkumy veřejného mínění naznačují, že jeho výsledky by mohly být velice těsné. Podle šetření společnosti ICM ze začátku května by pro vystoupení Británie hlasovalo 46 procent dotázaných, pro setrvání 43 procent. Jedenáct procent dotázaných se ještě nerozhodlo. Jiné průzkumy naopak naznačují mírnou převahu stoupenců setrvání v EU.
Kampaň před referendem nyní v Británii vstupuje do své ostré fáze. Na Cameronův projev naváže svou řečí i jedna z hlavních postav tábora zastánců vystoupení Británie z EU, bývalý starosta Londýna Boris Johnson.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.