Londýn sonduje v Bruselu, zda by bylo možné odložit brexit, píše britský deník | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Londýn sonduje v Bruselu, zda by bylo možné odložit brexit, píše britský deník

Londýn sonduje v Bruselu, zda by bylo možné odložit brexit, píše britský deník
Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Britští činitelé diskutují se svými protějšky v Bruselu o možnosti odložení odchodu své země z Evropské unie. S odvoláním na unijní zdroje o tom informoval deník The Daily Telegraph. Vláda premiérky Theresy Mayové oficiálně trvá na tom, že Spojené království Unii opustí 29. března, což zopakoval ministr pro brexit Stephen Barclay.

Vystoupení Británie z EU se řídí článkem 50 lisabonské smlouvy o fungování unie a podle Soudního dvora EU může Londýn jednostranně brexit odvolat, případně ho ve shodě s dalšími unijními státy odložit. A právě o odkladu podle The Daily Telegraph nyní Londýn uvažuje kvůli obavě, že se nepodaří včas zavést brexitovou dohodu, kterou Mayová s Bruselem dojednala.

Deník uvedl, že tři jeho unijní zdroje potvrdily, že Britové zkoumají možnosti k prodloužení lhůty ve zmíněném článku 50. Jeden ze zdrojů údajně tyto diplomatické styky popsal tak, že si britští činitelé „prostě plní domácí úkoly“.

Komentář Tomáše Prouzy: Evropa má důležitější problémy než brexit

The Daily Telegraph se zprávou přišel poté, co konzervativní poslankyně a náměstkyně ministra pro kulturu, média a sport Margot Jamesová jako první z členů vlády připustila, že odklad termínu brexitu je možná nevyhnutný. Stejného názoru jsou nyní i někteří britští komentátoři, kteří varují, že realizace kterékoli jiné než výchozí varianty brexitu bez dohody se už nedá stihnout.

O brexitové dohodě měl původně parlament hlasovat 11. prosince, Mayová ale kvůli značnému odporu i mezi vlastními poslanci hlasování odvolala. Nově by se parlament měl k dohodě vyjádřit za týden.

Vláda chystá zákon pro případ tvrdého brexitu. Na jeho rychlé přijetí tlačí i část opozice

Ministr Barclay ujišťuje, že hlasování se příští týden uskuteční, stejně jako ujišťovali členové vlády i na začátku prosince. Zároveň vyloučil, že by vláda uvažovala o prodloužení procesu zakotveného v článku 50 unijní smlouvy.

„Vládní politika je v tomto směru jasná, premiérka to řekla při mnoha příležitostech: Evropskou unii opouštíme 29. března. Neusilujeme o odklad,“ řekl ministr televizi Sky News.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!