Londýn sonduje v Bruselu, zda by bylo možné odložit brexit, píše britský deník | E15.cz

Londýn sonduje v Bruselu, zda by bylo možné odložit brexit, píše britský deník

Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová
Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Britští činitelé diskutují se svými protějšky v Bruselu o možnosti odložení odchodu své země z Evropské unie. S odvoláním na unijní zdroje o tom informoval deník The Daily Telegraph. Vláda premiérky Theresy Mayové oficiálně trvá na tom, že Spojené království Unii opustí 29. března, což zopakoval ministr pro brexit Stephen Barclay.

Vystoupení Británie z EU se řídí článkem 50 lisabonské smlouvy o fungování unie a podle Soudního dvora EU může Londýn jednostranně brexit odvolat, případně ho ve shodě s dalšími unijními státy odložit. A právě o odkladu podle The Daily Telegraph nyní Londýn uvažuje kvůli obavě, že se nepodaří včas zavést brexitovou dohodu, kterou Mayová s Bruselem dojednala.

Deník uvedl, že tři jeho unijní zdroje potvrdily, že Britové zkoumají možnosti k prodloužení lhůty ve zmíněném článku 50. Jeden ze zdrojů údajně tyto diplomatické styky popsal tak, že si britští činitelé „prostě plní domácí úkoly“.

The Daily Telegraph se zprávou přišel poté, co konzervativní poslankyně a náměstkyně ministra pro kulturu, média a sport Margot Jamesová jako první z členů vlády připustila, že odklad termínu brexitu je možná nevyhnutný. Stejného názoru jsou nyní i někteří britští komentátoři, kteří varují, že realizace kterékoli jiné než výchozí varianty brexitu bez dohody se už nedá stihnout.

O brexitové dohodě měl původně parlament hlasovat 11. prosince, Mayová ale kvůli značnému odporu i mezi vlastními poslanci hlasování odvolala. Nově by se parlament měl k dohodě vyjádřit za týden.

Ministr Barclay ujišťuje, že hlasování se příští týden uskuteční, stejně jako ujišťovali členové vlády i na začátku prosince. Zároveň vyloučil, že by vláda uvažovala o prodloužení procesu zakotveného v článku 50 unijní smlouvy.

„Vládní politika je v tomto směru jasná, premiérka to řekla při mnoha příležitostech: Evropskou unii opouštíme 29. března. Neusilujeme o odklad,“ řekl ministr televizi Sky News.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video