Lotyšsko chce zavést tresty pro popírače sovětské okupace | E15.cz

Lotyšsko chce zavést tresty pro popírače sovětské okupace

Lotyšsko chce zavést tresty pro popírače sovětské okupace
Riga
• 
ZDROJ: Miroslav Tryner

Pavla Palaščáková

Lotyšsko připravuje legislativu, která pobouřila Rusy. Parlamentní výbor pro právní záležitosti podpořil návrh trestat až třemi lety vězení popírání okupace země. Tou předkladatelé chápou dobu od obsazení Lotyšska Rudou armádou v roce 1940 po rozpad SSSR.

K zákonu se vyjádřil ruský nacionalista Vladimir Žirinovskij. „Je to nechutné, zachránili jsme je a celou Evropu před fašismem,“ poznamenal a navrhl z Rigy stáhnout velvyslance. Alexej Puškov ze zahraničního výboru Státní dumy tvrdí, že norma je pokusem o přepis historie. Zlehčuje prý roli protihitlerovské koalice a omlouvá Lotyše, kteří kolaborovali s nacisty.

Součástí legislativy je přitom i trestnost popírání nacistické okupace, což by mělo dopad na organizátory oslav lotyšských jednotek SS. Podle Puškova ale nelze aktivity Hitlera a Stalina na lotyšském území stavět na roveň. Zatímco nacistické Německo chtělo zem vymazat z mapy, Sověti zachovali její územní integritu a správní úřady, což jí umožnilo znovu nabýt suverenity, podotkl.

V Lotyšsku žije početná ruská menšina a soužití etnik není snadné. Moskva a Riga nyní vedou ostrou debatu o podobě vzdělávání minority, respektive o výuce v ruštině. Za rodný jazyk ji považuje asi třetina obyvatel země, i když k ruské národnosti se hlásí 27 procent lidí.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!