Maduro by přijal pomoc FBI při vyšetřování incidentu s drony | e15.cz

Maduro by přijal pomoc FBI při vyšetřování incidentu s drony

Nicolas Maduro
Nicolas Maduro
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Venezuelský prezident Nicolás Maduro prohlásil, že by přijal pomoc amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) při objasnění týden starého incidentu, který Maduro označuje za pokus o atentát na svou osobu. Spojené státy podle zpravodajského serveru BBC naznačily možnost spolupráce na vyšetřování, o jakékoli nabídce na vyslání agentů FBI ale úřady veřejně neinformovaly.

Prezident Maduro uvedl, že FBI by se mohla zabývat údajnými vazbami pachatelů útoku bezpilotními letouny na "teroristické buňky" na Floridě, které z jeho naplánování podezírá. Hlavním podezřelým je pro venezuelské úřady Osman Delgado Tabosky, který žije v Miami. Caracas usiluje o jeho vydání do Venezuely.

"Jestliže vláda Spojených států schválí svou nabídku na spolupráci FBI při vyšetřování napojení Floridy na plán atentátu (...), souhlasil bych, aby FBI přijela," řekl podle agentury AFP Maduro během shromáždění nejvyššího velení armády. Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza minulý týden po setkání s chargé d'affaires americké ambasády v Caracasu Jamesem Storym řekl, že USA se spoluprací souhlasí. Maduro přitom, jak připomněla BBC, pravidelně obviňuje Washington ze snah o jeho svržení.

Jako o pokusu o atentát hovoří Maduro o incidentu z minulé soboty, kdy během vojenské přehlídky explodovaly ve vzduchu nedaleko prezidentovy tribuny nálože na dvou dronech. Hlava státu vyvázla bez újmy na zdraví, zranění však utrpělo sedm vojáků.

Na twitteru se k explozi přihlásila neznámá opoziční skupina, která se označuje za spojení "vlasteneckých vojáků a civilistů loajálních venezuelskému lidu". Její bezpilotní stroje s trhavinou prý sestřelila armáda.

Maduro má za to, že osoby, které za útokem stojí, uprchly na Floridu, do Peru a Kolumbie. Kromě "teroristů" z USA obviňuje z naplánování akce exprezidenta Kolumbie Juana Manuela Santose, dále představitele domácí opozice. Několik osob včetně opozičního zákonodárce Juana Requesense již bylo v rámci vyšetřování zadrženo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery